Pozostałe

 • Umiejętności społeczne dzieci a praca zdalna. Praktyczne pomysły na gry i zabawy

  Umiejętności społeczne dzieci a praca zdalna. Praktyczne pomysły na gry i zabawy

  Jolanta Molenda Tego, jak istotny jest rozwój społeczny w życiu dziecka przedszkolnego, nie trzeba nikomu tłumaczyć. To w dużej mierze od jakości kontaktów społecznych dziecka uzależniony jest rozwój jego sfery emocjonalnej. W jaki sposób zatem, w tak trudnym czasie, kiedy dzieci pozbawione są bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, zadbać o kształcenie umiejętności społecznych przedszkolaków? Odpowiedź może okazać się prostsza niż nam się wydaje. Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) najlepiej uczą się poprzez zabawę. Dzięki niej maluchy rozwijają zachowania prospołeczne, poznają świat, uczą się empatii, współpracy, doskonalą umiejętność skutecznego działania, rozładowują napięcie emocjonalne czy wreszcie uczą się regulować własne uczucia. W wieku przedszkolnym dzieci bawią się na rozmaite sposoby: możemy zaobserwować zabawy samotne, równoległe, asocjacyjne i kooperacyjne. Najlepiej, jeśli maluchy mają okazję bawić się razem. Jeśli jednak z jakichś przyczyn przez pewien czas dziecko ma ograniczony kontakt z rówieśnikami, doskonałymi kompanami w zabawach będą rodzeństwo czy rodzice.
 • 3 domowe sposoby na slime, czyli „glutka” do zabawy

  3 domowe sposoby na slime, czyli „glutka” do zabawy

  Slime to plastyczna, galaretowata masa, którą pokochały dzieci na całym świecie. Dzięki swoim rozciągliwym właściwościom, zapewnia zabawę na wiele godzin. Wykonanie jej jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych składników. Poniżej przedstawiamy 3 proste sposoby na slime!
 • Kiedy zostaną otwarte żłobki i przedszkola? Premier zapowiada

  Kiedy zostaną otwarte żłobki i przedszkola? Premier zapowiada

  Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o szczegółach II etapu “odmrażania” gospodarki. Na liście otwieranych placówek znalazły się m.in. żłobki i przedszkola. Placówki opieki nad dziećmi mają wznowić pracę już od 6 maja.
 • Zmiany w organizacji pracy warszawskich przedszkoli

  Zmiany w organizacji pracy warszawskich przedszkoli

  W związku z pandemią COVID-19 oraz troską o bezpieczeństwo dzieci i personelu, warszawskie przedszkola i zerówki zmieniają zasady organizacji opieki wakacyjnej. W tym roku nie będą one przyjmować dzieci z innych placówek.
 • Czy dziecko może zostać samo w domu?

  Czy dziecko może zostać samo w domu?

  Nie każdy rodzic ma możliwość pracy zdalnej i tym samym sprawowania opieki nad dzieckiem. Co z osobami, które nie mogą pozostawić swojego dziecka pod opieką dziadków? Czy można zostawić dziecko same w domu?
 • Wielkanoc 2020. Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

  Wielkanoc 2020. Jak pobłogosławić pokarmy w domu?

  W związku z ograniczeniami zgromadzeń, wierni nie poświęcą wielkanocnych pokarmów w Wielką Sobotę. Biskupi zachęcają jednak, aby pobłogosławić je w rodzinnych domach, za pomocą określonej modlitwy. Poniżej opisujemy jej treść.
 • Czy można wraz z dzieckiem wyjechać do rodziny na święta?

  Czy można wraz z dzieckiem wyjechać do rodziny na święta?

  W związku z obostrzeniami ws. pandemii koronawirusa, wiele osób zastanawia się, czy będzie mogło wraz z dziećmi odwiedzić swoje rodziny w Święta Wielkanocne. Rekomendację co do świątecznych podróży polskich rodzin, wydał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Michał Paweł Dworczyk oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 • Wielkanocne potrawy dla dzieci

  Wielkanocne potrawy dla dzieci

  W okresie przedświątecznym nie jedna mama zastanawia się, jakie dania przygotować dla swojej pociechy, by było lekko i jednocześnie tradycyjnie. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was kilka sprawdzonych przepisów na tradycyjne i zdrowe potrawy wielkanocne dla maluchów. Dania z pewnością posmakują nie tylko dzieciom, ale i dorosłym!
 • Najciekawsze zwyczaje wielkanocne w Europie

  Najciekawsze zwyczaje wielkanocne w Europie

    Wielkanoc to jedno z najbardziej oczekiwanych świąt przez dzieci. Bitwa na pisanki czy śmigus-dyngus, to jedne z polskich tradycji, które przynoszą nie lada frajdy. Jak jednak obchodzone są święta wielkanocne w pozostałych krajach? Gdzie dzieci przebierają się za czarownice? Kto maluje pisanki tylko na czerwono? Oto najciekawsze zwyczaje wielkanocne w Europie!  
 • 5 pomysłów na wielkanocne dekoracje bez wychodzenia do sklepu

  5 pomysłów na wielkanocne dekoracje bez wychodzenia do sklepu

  Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami! Właśnie dlatego już teraz warto zacząć myśleć o ciekawych dekoracjach wielkanocnych, dzięki którym zapanuje radosna atmosfera. Wielkanocny wianek na stół, pisankowy wianek na drzwi a może kartonowe kurki? Oto 5 pomysłów na wielkanocne dekoracje domowe. Sprawdź!