Czy wiosna już przyszła - scenariusz zajęć otwartych w grupie 3-4 latków

„Czy wiosna już przyszła?” – teatrzyk kukiełkowy na podstawie utworu L. Krzemienieckiej pt. „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie”
Cele ogólne:
- określanie charakterystycznych cech wiosny na podstawie utworu L. Krzemienieckiej i na podstawie obserwacji przyrody,
- tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka.
Cele szczegółowe:
- rozpoznaje swoje imię wśród innych,
- rozpoznaje imiona kolegów,
- wie, jaką literą zaczyna się jego imię,
- wie, jaka pora roku się rozpoczyna,
- wypowiada się na temat oglądanego teatrzyku,
- potrafi przyporządkować odpowiednie nazwy: wiosna, krasnal, wiewiórka, zawilec do sylwet przedmiotów,
- potrafi wymienić 2-3 cechy charakterystyczne dla nowej pory roku,
- układa swoje imię z pamięci lub wg wzoru z rozsypanki literowej.
- potrafi odszukać brakującej litery swojego imienia.
Metoda:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- czynne: ćwiczeń, zadań stawianych do wykonania
- percepcyjne: teatrzyk, pokaz, obserwacja
- „Odimienna metoda nauki czytania” dr I. Majchrzak
Środki dydaktyczne:
Sylwety z postaciami do teatrzyku, wizytówki z imionami dzieci, litery alfabetu, napisy: krasnal, wiewiórka, zawilec, wiosna, papierowe trawki dla każdego dziecka, kwiatki z imionami dzieci, paski z imionami i litery do złożenia imion.
Przebieg:
1. Zabawy z wizytówkami stałymi:
sprawdzenie obecności dzieci, nauczycielka czyta imiona dzieci a one ustawiają się w różnych miejscach sali w zależności od położenia wizytówki, ustalenie kogo brakuje, dzieci odczytują imiona z wizytówek pod którymi nie ma nikogo.
2. Powitanie dzieci:
Nauczycielka podnosi do góry litery alfabetu i wypowiada słowa: „Witam wszystkich, których imię zaczyna się na literę K, A, P, W, S, I, ....” Dzieci, których imię rozpoczyna się daną literą machają ręką.
3. Teatrzyk kukiełkowy na podstawie utworu L. Krzemienieckiej pt. „O wiośnie w lesie i wiewiórki ważnym interesie”
4. Rozmowa nt. oglądanego teatrzyku i zwiastunów wiosny.
5. Zabawa przy piosence pt. „Wiosna radosna”
6. „Nazywanie świata” – przyporządkowanie odpowiednich nazw: wiosna, krasnal, wiewiórka, zawilec do sylwet przedmiotów i obrazków wg metody I. Majchrzak.
7. Zabawa słuchowo – ruchowa „Wiosna czy zima?” (R. Sprawka, J. Graban „Logopedyczne zabawy grupowe str. 142”).
8. Ćwiczenia oddechowe „Wiosenny wiatr” – naśladowanie wiosennego wiatru.
9. „Zgubione literki” zabawa wg metody I. Majchrzak
Dzieci otrzymują koperty z literami składającymi na imię każdego z nich. Zadaniem dziecka jest ułożenie swojego imienia z pamięci, lub wg wzoru i odnalezienie brakującej litery wśród innych liter.
10. „Na wiosennej łące” - zabawa taneczna, odszukanie kwiatka ze swoim imieniem i podarowanie gościom.
Autor: Elżbieta Gieltowska