Dzień soków - scenariusz imprezy przedszkolnej

Cele:
- zapoznanie dzieci z wyglądem wyciskarki do soków,
- uświadomienie zachowania ostrożności przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych (tylko pod opieką rodziców),
- uświadomienie znaczenia picia świeżo wyciśniętych soków dla zdrowia (źródło wielu witamin),
- zwrócenie uwagi na walory odżywcze i smakowe warzyw oraz owoców,
- kształtowanie swobodnej ekspresji tanecznej, ruchowej, rytmicznej,
- rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania,
- uwrażliwianie wszystkich zmysłów podczas zabaw, rozwiązywania zagadek i sytuacji aktywizujących myślenie.
Metody pracy:
- słowne,
- oglądowe,
- praktycznego działania.
Formy pracy:
- z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- sokowirówka, kubki dla wszystkich dzieci, owoce (pomarańcze, jabłka, banany), sylwety owoców, soki owocowe (jabłkowy, pomarańczowy, bananowy, grejpfrutowy), płyta CD, magnetofon, opaski z emblematami owoców i warzyw (jabłko, pomarańcza, banan, gruszka, marchewka).
Przebieg:
1. Przywitanie dzieci i krótka rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- Po co się spotkaliśmy?
- Jakimi owocami są poszczególne grupy?
- Czy owoce i warzywa są zdrowe?
- Czy dzieci lubią owoce i warzywa?
- Co można zrobić z owoców i warzyw?
2. Zabawa integracyjna według Klanza „Piosenka powitalna”.
Dzieci stoją w kręgu i śpiewają piosenkę, naśladując ruchy nauczyciela prowadzącego.
3. Zabawa dydaktyczna „Tajemnicze koperty”.
Chętne dzieci (po jednym z każdej grupy) losują jedną kopertę, w której ukryta jest sylweta jakiegoś owocu lub warzywa (marchewka, jabłko, pomarańcza, banan, gruszka). Zadaniem dzieci jest podanie polskiej oraz niemieckiej nazwy wylosowanego owocu.
4. Zabawy rozwijające zmysł smaku:
- „Jaki to owoc?” – zagadka smakowa
- „Jaki to sok?” – zagadka smakowa.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Stonoga”.
Wszystkie dzieci ustawiają się jedno za drugim, tworząc stonogę oraz powtarzają kroki pokazywane przez nauczyciela prowadzącego w rytm muzyki.
6. Zabawa muzyczno-ruchowa „Tańczące witaminki”.
Każda grupa ma za zadanie wymyślić najbardziej śmieszny taniec i zaprezentować go pozostałym dzieciom.
7. Zabawy ruchowe z elementem biegu:
- „Bieg z jabłkiem na łyżce” – chętne dzieci za zadanie jak najszybciej przebiec określony dystans z jabłkiem ułożonym na łyżce (jabłko nie może upaść).
- „Bieg po zdrowie” – chętne dzieci stoją na wyznaczonym miejscu. Biegną do miejsca, w którym umieszczona jest pomarańcza. Zabierają ją i wracają na miejsce startu.
8. Wspólne robienie soku owocowo-warzywnego z marchewki i jabłek.
Zapoznanie dzieci z sokowirówką – krótki pokaz jej budowy, zwrócenie uwagi na to, co jest potrzebne, aby działała. Nauczyciel pokazuje, w jaki sposób będzie robiony sok. Zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z sokowirówką. Dzieci kolejno podchodzą, podają jabłka lub marchewki. Nauczyciel wkłada je do sokowirówki i dociska. Następnie dzieci wraz z nauczycielem degustują powstały sok – określają jego kolor i smak. Nauczyciel podkreśla walory zdrowotne soku.
9. Swobodna zabawa taneczna przy muzyce.
10. Zakończenie i podziękowanie za aktywny udział w zabawie.
Opracowanie: mgr Katarzyna Glapiak (Ustka)