Pojazdy na lądzie, w wodzie i w powietrzu - scenariusz edukacji językowej

3.3
4 oceny
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI JĘZYKOWEJ
Grupa: 6-latki
Data: 19.02.2013 r.
Temat kompleksowy: Pojazdy na lądzie, w wodzie i w powietrzu.
Temat: Pojazdy powietrzne.
Cel główny:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
- Rozróżnianie środków transportu powietrznego.
Cele szczegółowe – dziecko:
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów, określając, jaką głoskę słyszy w nagłosie i wygłosie,
- czyta globalnie wyrazy,
- dzieli zdania na słowa,
- wykonuje ćwiczenia aparatu mowy na wybranych zgłoskach,
- rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków,
- uważnie słucha czytanego utworu,
- bierze udział w zabawie ruchowej,
- dysponuje sprawnością rąk potrzebną do rysowania i nauki pisania,
- wykonuje kartę pracy zgodnie z poleceniem nauczyciela.
Treści programowe:
- Iwona Broda, „Od przedszkolaka do pierwszaka”. Program wychowania przedszkolnego, Wyd. WSiP; Warszawa 2010.
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci. Porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
- obdarza uwagą dorosłych i dzieci ,aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują;
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych;
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
- prowadzi ćwiczenia artykulacyjne naśladując nauczyciela,
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
- uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach w sali przedszkolnej.
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowych tańcach i śpiewie.
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
- dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
- dysponuje sprawnością rąk oraz współpracą rąk i oka potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
- interesuje się czytaniem i pisaniem;
- czyta wyrazy.
Metody:
- podające – wiersz, słowne polecenia;
- aktywne – wizualizacja;
- praktyczna – stawianie zadań do wykonania.
- Metoda Weroniki Sherborne – ćwiczenia „Z” – partner bierny, partner aktywny.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa w parach.
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z piosenką „Ojciec Wirgiliusz”, duża koperta, wiersz Marcina Brykczyńskiego „W górę”, ilustracje przedstawiające środki transportu powietrznego, Wyrazy do globalnego czytania (balon, samolot, helikopter, rakieta), karty z rycinami balonu powietrznego, samolotu, helikoptera, rakiety, sylweta słońca i chmurki, karteczki do naklejenia (po jednej dla każdego dziecka), karty pracy z rycinami środków transportu powietrznego, karteczki z wyrazami do podpisania rycin, dzwonek-instrument, kreda.
Literatura:
- Przewodnik metodyczny nr 2 „Zanim zostaniesz pierwszakiem”, „Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć” Tom II – pod red. nauk. Ewy Małgorzaty Skorek, „Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo w wieku przedszkolnym” Renata Wiącek .
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna:
1. Nauczycielka – Dziś rano otrzymałam list od pana Wirgiliusza, który przysłał z dalekiej podróży. Prosił w liście, abyśmy , zanim otworzymy jego zawartość, zabawili się przy piosence – właśnie „Ojciec Wirgiliusz”.