Pojęcia matematyczne - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Pojęcia matematyczne - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków
Oceń
{

Konspekt zajęć z dominacją pojęć matematycznych w grupie dzieci 6-letnich z wykorzystaniem elementów metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Konspekt zajęć z dominacją pojęć matematycznych w grupie dzieci 6-letnich z wykorzystaniem elementów metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.


Cele ogólne: kształtowanie w umysłach dzieci świadomości schematu własnego ciała i umiejętności orientowania się w przestrzeni.

Cele operacyjne:
Dziecko stosuje słowa: na, nad, z prawej strony, z lewej strony, do przodu, do tyłu, prawa, lewa.
Dziecko potrafi praktycznie wskazać symetryczność ciała.
Dziecko potrafi słuchać i wykonywać polecenia.
Dziecko zna obraz graficzny swojego imienia.

Środki dydaktyczne: kolorowe krążki, gumki-frotki, wyrazy do globalnego czytania, koperty z imieniem, karty pracy dla każdego dziecka, sznurek, klamerki, kaseta z nagraniami.

Metody: oparte na działalności nauczyciela i działalności dzieci.

Przebieg:
1. Powitanie z piosenką.

2. Wprowadzenie kierunków od osi własnego ciała i nazywanie ich.
Poruszanie się w różnych kierunkach:
N. układa w szachownicę kolorowe krążki na podłodze,
Dz. zajmują miejsca przy krążkach, wchodzą w nie i patrzą na N, która wyjaśnia i jednocześnie pokazuje co maja robić:
- tupnij mocno, żebyś poczuł, że tu jest twoje miejsce. Nie obracaj się, gdy ja zajmę swoje miejsce  w swoim krążku- N.  przesuwa się i zajmuje miejsce.
- Tu jest moje miejsce, popatrzcie na mnie. Ustalamy gdzie jest przód. Każde dziecko robi to co powiem: wysuń ręce do przodu, przed siebie. Pokaż to, co jest przed tobą, spójrz w przód, zróbmy 3 kroki do przodu, wróć do swojej obręczy, weź ręce do tyłu, za siebie, nie oglądaj się do tyłu, zrób 3 kroki w tył, wróć i stań do obręczy. Popatrz w górę, wyciągnij ręce tak, aby dłonie były nad twoją głową, podskocz do góry, kucnij, połóż ręce na podłodze, spójrz w dół, na swoje dłonie, wstań i spójrz na swoje stopy, podskocz 4 razy, połóż ręce na piersiach w taki sposób, abyś mógł poczuć jak bije twoje serce, ono jest po lewej stronie, żeby dziecko wiedziało, gdzie jest lewa strona, N. poleca aby dzieci włożyły na lewy nadgarstek gumkę-frotkę- dzieci biorą koszyczki z frotkami i rozdają wszystkim dzieciom. N prosi aby każde dziecko wykonało to co powie: podnosimy do góry lewa rękę, żebym widziała frotkę na lewym nadgarstku, dotknij lewą ręką swojego lewego ucha, połóż lewą dłoń na lewym kolanie, przesuwaj lewą dłoń od lewego ucha w dół, wzdłuż lewego boku, po lewej nodze, aż do stopy. To jest twoja lewa strona. Wyciągnij lewą rękę w lewą stronę, spójrz w lewo, pokaż to, co jest po twojej lewej stronie, zrób 3 kroki w lewo, wróć do obręczy. To była lewa strona. Teraz interesuje nas strona prawa: podnieś do góry prawą rękę, pokaż swoje prawe oko, przesuwaj prawą dłoń od prawego ucha w dół, wzdłuż prawego boku, do prawego kolana i w dół do prawej stopy, przesuń się 3 kroki w prawo, wróć do obręczy, a teraz zrób 1 krok w tył, proszę odnieść obręcze na swoje miejsce.

3. Pokazanie symetrii ciała - N pokazuje połowę lalki i ją wycina , rozkłada tworząc całość – dzieci podczas wyliczania pokazują razem z nauczycielką:
Każde dziecko ma dwie rączki
I dwie nóżki także ma,
1 nosek, jedne usta,
Ale oczka także dwa.
Gdy jest jasno, wszystko widzą,
Oczka dziecka obydwa.
Gdy jest ciemno, wszystko słyszą
Uszka dziecka też są dwa.

4. Zabawa ze śpiewem „Głowa, ramiona…” – dzieci pokazują poszczególne części ciała.
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód, i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty,
Oczy, uszy, usta, nos!

5. Interpretacja ruchowa wiersza „Ile kroków?”
Dziś liczenie od rana trwa,
Policz ile kroków robię ja?
Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć,
Nikt nie ziewa każdy skakać chce!
Jeden krok, drugi krok, trzeci krok,
Czwarty krok, piąty krok, szósty krok,
Podskok w górę, przysiad, stop.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi