Szukam grzybka muchomorka - scenariusz zajęć w grupie 2,5 i 3 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Podstawa programowa:
- 5/3,4, 6/3, 9/2, 12/1, 14/5.
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy,
- wdrażanie do uważnego słuchania,
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej
Cele szczegółowe – dziecko:
- wysłucha wiersza,
- podejmie próby udzielenia odpowiedzi na pytania zadane przez nauczyciela dotyczące treści wiersza,
- rozpoznaje i nazywa kolor czerwony (kapelusz) i biały (nóżka i kropki),
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rozumie proste polecenia,
- składa obrazek muchomora z gotowych elementów,
- podejmuje próby przyklejenia elementów na kartce tak, by powstał obrazek grzyba
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza ,,Muchomor” M. Gellnerowej, obrazek muchomora, wycięte z kolorowego papieru elementy (czerwony kapelusz, noga grzyba, białe kropki) dla każdego dziecka, kleje.
Metody:
- słowna, oglądowa
Formy:
- praca z całą grupą, indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza pt.: ,,Muchomor” D. Gellnerowej:
Podskoczył raz sobie
Muchomor troszeczkę
I zaczął niezdarnie
Wywijać poleczkę.
A jak się roztańczył,
a jak się rozruszał,
wszystkie białe kropki
zgubił z kapelusza!
2. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- o jakim grzybku był wiersz? (muchomorze)
- co robił muchomor? (tańczył)
- co zgubił muchomor? (białe kropki z kapelusza)
3. Demonstracja obrazka muchomora.
Nauczyciel przedstawia obrazek muchomora i pokazuje dzieciom gdzie i jakiego koloru jest nóżka, kapelusz i kropki grzybka. Uświadomienie dzieciom, że muchomor to grzyb trujący, którego nie wolno dotykać, zrywać i jeść.
4. Zabawa z elementem równowagi. Stań jak grzybek.
Dzieci poruszają się swobodnie. Na hasło - Stań jak grzybek- zatrzymują się i stają na jednej nodze.
5. Praca przy stoliku. Składanie muchomora z gotowych elementów. Każde dziecko otrzymuje wycięte z papieru nóżkę, kapelusz i kropeczki. W oparciu o obrazek i pokaz nauczyciela dzieci układają swoje elementy na kartce. Potem próbują samodzielnie lub z pomocą nauczyciela przykleić elementy.
6. Zorganizowanie wystawy prac i oglądanie swoich prac zgromadzonych na jednym stoliku.
Opracowanie: Katarzyna Hamerla