Wakacje kredytowe 2024. Niektórzy rodzice będą łagodniej traktowani
Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego udzielonego w polskich złotych, ale pod pewnymi warunkami. Na takie łagodniejsze traktowanie mogą liczyć tylko pewne grupy – m.in. niektórzy rodzice. Którym rodzicom należą się wakacje kredytowe? Odpowiadamy.
Wakacje kredytowe 2024 – duże zmiany
5 marca 2024 wprowadzono zmiany w wakacjach kredytowych. Zmieniły się kryteria udzielania wakacji kredytowych oraz czas, w jakim będzie dostępna taka możliwość. Kto może skorzystać z wakacji kredytowych? Mogą zrobić to osoby, których:
- wartość kredytu hipotecznego nie przekracza 1,2 mln zł,
- wartość raty kredytu przekracza 30 procent dochodu danego gospodarstwa, liczonego jako średnia z trzech ostatnich miesięcy bądź gdy kredytobiorca ma przynajmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku o wakacje kredytowe).
Rodzice muszą spełniać przynajmniej jeden wymóg dotyczący pociech:
- są niepełnoletnie,
- mają od 18 do 25 lat i kontynuują naukę,
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności - w tym przypadku kryterium wieku nie obowiązuje.
Przedłużenie wakacji kredytowych – co trzeba wiedzieć?
Druga zmiana dotyczy przedłużenia wakacji kredytowych. Rada Ministrów wprowadziła przedłużenie możliwości skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku – przez dwa następujące po sobie miesiące, tzn. od 1 maja do 30 czerwca, a także w kolejnych kwartałach roku. Przy czym w przypadku późniejszych terminów zawieszenie spłaty kredytu mieszkaniowego jest możliwe na jeden miesiąc w danym kwartale.
Czytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Jak uchronić dziecko?
Zmianie uległy też reguły korzystania z pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc jest wyższa (trzy tysiące złotych, a nie dwa) i dłużej trwa (40 miesięcy zamiast dotychczasowych 36). Wydłużył się też czas na spłatę wsparcia (pożyczki) do 200 rat, a po spłaceniu bez żadnych opóźnień 134 rat pozostałe 66 będą mogły zostać umorzone. Dodatkowo łatwiej jest uzyskać, gdy rata kredytu przekroczy 40 procent dochodu danego gospodarstwa domowego, a nie 50 jak było dotychczas.
Źródło: edziecko.pl