Zabawa karnawałowa dla przedszkolaków i ich gości

SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW I ZAPROSZONYCH GOŚCI - UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ.
Cel główny:
- przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem, kształtowanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej;
Cele szczegółowe:
- dz. uczestniczy w zabawach integracyjnych,
- jest otwarte w kontaktach z dziećmi innych grup,
- rozpoznaje postacie na podstawie strojów karnawałowych i kostiumów,
- porusza się w rytmie melodii i piosenek,
- okazuje radość ze wspólnej zabawy,
- uczestniczy w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych,
- poznaje Króla i Królową Balu każdej z grup wiekowych.
PRZEBIEG
1. Powitanie przybyłych gości i wszystkich przedszkolaków zgromadzonych na sali balowej. Wspólne odśpiewanie pląsu powitalnego:
„Wszyscy są, witam was
rozpoczynać już czas
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy.”
(dzieci witają się z najbliżej sobie stojącą osobą)
2. Prezentacja strojów – wszyscy tworzą koło i kolejno od grupy maluszków prezentują swoje kostiumy, mówiąc za kogo się przebrali. Wszyscy są nagradzani oklaskami.
3. Taniec integracyjny pt. „Czy grubi, czy chudzi” z pokazywaniem .
4. Wspólna zabawa przy piosence pt. „Nazywają mnie poleczka” – rozpoczęcie od utworzenia długiego węża i poruszania się za nauczycielem w rytm piosenki przy pierwszej zwrotce do wykonywania wskazanych ruchów podczas refrenu itp.
5. Nauka przerywnika ze śpiewem:
„Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz,
Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz”.
6. Wspólna zabawa dzieci przy muzyce płynącej z płyty CD w parach lub małych kółeczkach.
7. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu.
8. „Tańczymy lambada”- wspólna zabawa dzieci w utworzonym kole ze śpiewem i wykonywaniem kolejnych elementów tego tańca.
9. Wybranie jury spośród nauczycieli każdej z grup, którzy uważnie obserwują dzieci podczas każdego tańca i zabawy konkursowej, by na koniec wybrać króla i królową balu karnawałowego.
10.Przeprowadzenie konkursów i zabaw z towarzyszeniem muzyki - przykłady konkursów:
- taniec z balonami – dz. dobierają się w pary, balony trzymane są między: głowami, brzuchami. Wygrywają te pary, które bez pomocy rąk utrzymują balon najdłużej.
- taniec w parach z balonem przywiązanym do nogi (okolice kostki) dziewczynki dzieci z innej pary starają się zdeptać balon u innych, tak by pękł, wygrywa para, która najdłużej tańczy z balonem;
- taniec „rock and roll” na gazecie - pary dzieci tańczą w rytmie rock and rolla, a na przerwę w muzyce para zmniejsza rozmiar gazety o połowę; wygrywa ta para, która najdłużej tańczy i nie postawi nogi za gazetę.
- walc kotylionowy tytułów bajek – kotyliony kwiaty składają się z tytułów bajek o nazwie dwu wyrazowej znanych dzieciom, kotyliony rozdajemy dzieciom, kiedy rozpocznie się walc tytuły bajkowe musza się odnaleźć i stanąć razem trzymając się za ręce w miejscu tańczyć walca.
Tytuły bajkowe to:
Czerwony Kapturek Królewna Śnieżka
Kot w butach Mała Syrenka
Królowa Śniegu Dziewczynka z zapałkami
Brzydkie Kaczątko Dziecię Elfów
Śpiąca Królewna Jaś i Małgosia
Tomcio Paluszek
- szybki taniec z pudelkiem zapałek na głowach dziewcząt, wygrywają te pary, które najdłużej potrafiły tańczyć z tym „nakryciem głowy”.
- taniec na około krzesełek w rytm muzyki, gdy jest przerwa dzieci zajmują krzesełka, których za każdym razem ubywa, wygrywa ta osoba, która zostaje ostatnia na krzesełku.