Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka? To trzeba wiedzieć o sakramencie

Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka? To trzeba wiedzieć o sakramencie
Drukuj Skomentuj

Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka? Zastanawia się nad tym wielu rodziców. Skąd jednak te obawy i czy rzeczywiście jest czego się bać? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka? Niestety tak


Okazuje się, że ksiądz może odmówić chrztu dziecka, gdy rodzice dziecka nie są praktykujący. "Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie". Oznacza to, że ksiądz może odmówić chrztu dziecku, jeśli rodzice dziecka:

 

  • są po rozwodzie,
  • żyją w konkubinacie,
  • mają wyłącznie ślub cywilny.


W większości przypadków wystarczy deklaracja rodziców o wierze i praktykowaniu, jednak nie zawsze dzięki temu dziecko otrzyma chrzest.

 

Sprawdź także: Zwolnienie lekarskie na dziecko. ZUS wziął pod lupę rodziców


Choć ksiądz nie powinien odmówić chrztu dziecku, jednak się to zdarza. Opowiedziała o tym jedna z bohaterek programu „Dzień dobry TVN”. "Byliśmy u księdza prosić o chrzest dla naszego dziecka. Odmówił nam, ponieważ nie mamy z mężem ślubu kościelnego. Czy ksiądz w ogóle może odmówić chrztu? Nie przekonywały go nasze argumenty, wcale nie chciał z nami rozmawiać. Dla niego żyjemy w grzechu i nie dajemy dziecku dobrego przykładu" – mówiła Dorota, cytowana przez Dzień Dobry TVN.pl.


Wielu rodziców ma swoje historie. Część z nich opowiada o tym, że zgodę na chrzest dziecka udało się im uzyskać dopiero po ślubie kościelnym.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: dzień dobry tvn, edziecko.pl.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!