W ramach naszej witryny używamy plików cookies, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jeśli będziesz kontynuować, uznamy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookies na naszej stronie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej. Kliknij po więcej szczegółów. AKCEPTUJĘ

Dzieci mają swoje prawa - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Dzieci mają swoje prawa - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
3.5
28 ocen
Oceń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

Cele ogólne:

  • Podsumowanie wiedzy dzieci na temat znajomości praw dziecka.
  • Kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw.
  • Budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.

Cele szczegółowe, dziecko:

  • Formułuje odpowiedzi na pytania.
  • Ilustruje ruchem treści wiersza.
  • Rytmizuje treści hasła.
  • Dostrzega odmienność drugiego człowieka.
  • Układa obrazki w pary na zasadzie przeciwieństw: chudy - gruby, wysoki - niski.
  • Składa obrazki w całość z kilku elementów (dzieci różnych narodowości).
  • Rozpoznaje przedmioty po dotyku (czepek pielęgniarski, strzykawka, opatrunek - bandaż, opakowanie po tabletkach…).
  • Rozwiązuje labirynt.
  • Rozwiązuje zagadki.
  • Uważne słuchanie poleceń nauczyciela i stosowanie się do nich.
  • Zgodne współdziałanie w zespole.

Metody:

  • Rozmowa, zagadki, praktycznego działania, W. Sherborne, pedagogika zabawy


Formy:

  • grupowa, zespołowa, indywidualna

Środki  dydaktyczne:

  • „Życie dziecka” - wiersz, treść hasła, chusta animacyjna, obrazki z przeciwieństwami: chudy - gruby, wesoły - smutny, wysoki - niski, ciemnoskóry człowiek - człowiek o białym kolorze skóry, obrazki do składania w całość z kilku elementów, zagadki, przedmioty związane z zawodem lekarza, pielęgniarki, „Droga do przedszkola” - labirynt - karta pracy, brystol z narysowanym uśmiechniętym dzieckiem, obrazki ilustrujące prawa dziecka, dyplomy, pieczątki.

Przebieg:
1. Zabawa integracyjna „Mały człowiek”.

Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:

Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają  i zataczają rękami  koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą, a następnie witają się przez podanie ręki).

2. Rozmowa z dziećmi nt „Co to są prawa?”.

Wypowiadanie wspólnie z dziećmi hasła: „Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”. (dzieci wypowiadają hasło rytmicznie tupiąc, klaszcząc).

3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Znajdź parę”.

Dzieci tańczą do piosenki „Wszystkie dzieci nasze są", a na przerwę w muzyce szukają sobie pary.

4. „Wszyscy jesteśmy ważni pomimo różnic”.
 
Układanie obrazków w pary na zasadzie przeciwieństw (praca w grupach): chudy - gruby, wesoły - smutny, wysoki - niski, ciemnoskóry człowiek - człowiek o białym kolorze skóry.

Rozmowa: zwrócenie uwagi na prawo do akceptacji takimi jakimi jesteśmy bez względu na różnice w wyglądzie, w kolorze skóry, włosów.

5. Wypowiadanie wspólnie z dziećmi hasła:

„Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”. (dzieci wypowiadają hasło rytmicznie podskakując).

6. Prawo do imienia i narodowości.

Składanie obrazków z kilku elementów w jedną całość (dzieci różnych narodowości - Afrykańczyk, Europejczyk, Chińczyk, Indianin, Hindus)- praca w grupach.

7. Prawo do wolności.

„Dziecko do dziecka” - zabawa integracyjna - dzieci poruszają się w rytm akompaniamentu (muzyka), na hasło „dziecko do dziecka” - szukają pary i przytulają się do siebie, za każdym razem szukają innego kolegi.
 
8. Prawo do miłości i wychowania w rodzinie.

„Kołyska” - zabawa dzieci wraz z rodzicami wg W. Sherborne.
„Masażyki” - zabawa dzieci wraz z rodzicami - jeden z rodziców głaszcze dziecko wg poleceń n-la, np. po głowie, po plecach, po ręce itp.

9. Prawo do opieki i schronienia.

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (1)

Tagi