Listopadowa pogoda - scenariusz zajęć zintegrowanych dla 6-latków

5.0
2 oceny
Grupa: 6-latki
Data: 21.11.2012 r.
Temat kompleksowy: Idzie zima
Temat: Listopadowa pogoda
Cel główny:
- zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej;
Cele szczegółowe – dziecko:
- dzieli słowa na sylaby, na głoski, -dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów, określając jaką głoskę słyszy w nagłosie i wygłosie,
- liczy głoski w słowach,
- układa z rozsypani sylabowej wyrazy,
- czyta wyrazy,
- rysuje szlaczki z kształtami liter,
- wykonuje ćwiczenia artykulacyjne,
- wie, jak nazywa się obecna pora roku, jaki jest miesiąc,
- powtarza usłyszany rytm o różnym stopniu trudności,
- przypisuje czynność do usłyszanego dźwięku lub usłyszanego fragmentu muzycznego,
- doskonali umiejętność pionowania obrazu.
Treści programowe:
- Iwona Broda, „Od przedszkolaka do pierwszaka”. Program wychowania przedszkolnego, Wyd. WSiP; Warszawa 2010. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci. Porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
- obdarza uwagą dorosłych i dzieci ,aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują;
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych;
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Obszar 8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięków utworu muzycznego-wyraża je przez pląsy i taniec;
Obszar 9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne:
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków przekazu (np. kształty i barwy);
Obszar 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń:
- rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku;
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
- dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
- dysponuje sprawnością rąk oraz współpracą rąk i oka potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
- interesuje się czytaniem i pisaniem;
Metody:
- podające – wiersz, słowne polecenia;
- aktywne – wizualizacja;
- praktyczna – stawianie zadań do wykonania.
Formy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające deszczową pogodę, plastikowe klocki, wiersz „Deszcz się uparł” H. Szayerow na kartce, torba papierowa, arkusz brystolu z gałązką i listkami z poleceniami, instrumenty: bębenek, trójkąt, talerze, kartki z napisanymi wyrazami listopad, ulewa, parasol, kartki z sylabami do tych wyrazów, instrumenty muzyczne po jednym dla każdego dziecka (pałeczki, kołatki, bębenki), parasol z brystolu pocięty na cztery części, niebieskie kartki-jedna dla każdego dziecka, rycina daszku parasola dla każdego dziecka, kredki, ołówki, nożyczki, klej, napisy parasol dla każdego dziecka, płyta CD z nagraniem szybkiej rytmicznej muzyki, blutaks.
Literatura:
- Przewodnik metodyczny nr 1 „Zanim zostaniesz pierwszakiem”,
- Dorota Dziamska, „Edukacja przez ruch. Kropki, kreski, owale, wiązki”,
- „Terapia pedagogiczna. Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć”, pod red. nauk. Ewy Małgorzaty Skorek, Tom II,
- Anna Dasiewicz-Tobiasz, „Umuzykalnienie w przedszkolu”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna: