Marcowy garnek pogody - scenariusz zajęć z edukacji plastycznej

Marcowy garnek pogody.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z charakterystycznymi cechami marcowej pogody,
- rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
CELE OPERACYJNE:
- wymienia elementy marcowej pogody,
- wyraża swoje obserwacje w ekspresji plastycznej,
- realizuje własne pomysły,
- wyraża muzykę ruchem.
TREŚCI PROGRAMOWE:
„Nasze Przedszkole”. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci; Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba-Żabińska; wydawnictwo MAC Edukacja 2009r.
Aktywność artystyczna
- Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9)
- Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8)
- Obcowanie ze sztuką:
- tworzenie galerii prac dzieci związanych porami roku,
- dostrzeganie piękna w przyrodzie, (s.51)
- Rozwijanie zainteresowań plastycznych (s.51-52)
- Wyrażanie muzyki ruchem:
- reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu, (s.49)
Aktywność językowa
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14)
- Podejmowanie działalności plastyczno-konstrukcyjnej:
- wykonywanie prac plastyczno-konstrukcyjnych różnymi technikami (s.30)
- Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania:
- wykonywanie czynności wymagających zaangażowania mięśni dłoni, np. zgniatanie, zaginanie papieru, wycinanie, wydzieranie. (s.30)
Aktywność poznawcza
- Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń (11)
- Organizacja przestrzeni i czasu:
- nazywanie kolejno pór roku, (s.39)
- Wiosna – poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla marcowej pogody (s.43)
Aktywność ruchowa i zdrowotna
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (5)
- wspomaganie rozwoju ruchowego (s.59-60)
METODA:
- słowna, oglądowa, czynna, twórczego ruchu,
FORMA:
- zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tablica z mapą pogody, ilustracje z elementami marcowej pogody, magnetofon, płyta z utworem muzyki poważnej o zróżnicowanym tempie i dynamice utworu, kartki A4, klej, kolorowy brystol, nożyczki, bibuła, wycinanki, plastelina.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Oglądanie tablicy z mapą pogody, próby odpowiedzi na pytanie: „Czym jest pogoda?”, „Jakie elementy w sobie zawiera?”.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
2. Zabawy z przysłowiem „W marcu jak w garncu” – wspólne wyjaśnienie co ono oznacza, powtarzanie przysłowia w różnym tempie i z różną intonacją głosu.
3. Zapoznanie z treścią wiersza J. Kulmowej „W marcu jak w garncu”.
Szukanie odpowiedzi na pytanie; „Jakie elementy pogody mogą się znaleźć w wiosennym garncu?”
W marcu gotuje się wiosna w garncu.
Miesza się. Bulgocze. Burzy.
Słońcem wzbiera w każdej przydrożnej kałuży.
To zastyga przymrozkiem niewielkim,
To zielonych pąków wypuszcza bąbelki,
To znów śniegiem, jak kożuchem się zetnie,
To się wiatrem zakotłuje w ogrodach,
Aż się nam uwarzy marcowa pogoda.