Poznajemy Łańcut i Rezerwat Husówka - scenariusz wycieczki autokarowej

Scenariusz wycieczki do Łańcuta i „Rezerwatu Husówka” w dniu 30.05.2011r.
Cykl zajęć:
„Poznajemy nasz region”
Blok tematyczny:
„Poznajemy budynki i tereny naszego regionu”
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z miastem Łańcut, zamkiem Lubomirskich i Potockich, a także otaczającym go parkiem,
- zapoznanie z historią zamku, i historią pomnika lwa,
- zapoznanie z historia gatunku roślin Ginko biloba,
- poznanie charakterystycznych cech krajobrazu - parku, rezerwatu,
- zapoznanie dzieci z ochroną roślin,
- zapoznanie dzieci z recyklingiem odpadów,
- budzenie poczucia dumy z osiągnięć regionu,
- wzbogacanie wiedzy geograficzno-przyrodniczej, historycznej naszego regionu,
- wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas jazdy autokarem, a także w czasie pobytu w parku i rezerwacie przyrody,
- wdrażanie do przestrzegania reguł ustalonych z nauczycielem.
Cele operacyjne (dziecko):
- zna historię zamku i historię pomnika lwa,
- zna ciekawe miejsca w swoim regionie,
- zna miasto Łańcut,
- zna historie gatunku roślin Ginko biloba,
- wie jak chronić przyrodę,
- wie na czym polega recykling surowców odpadowych,
- wie gdzie można odpoczywać,
- przejawia poczucie tożsamości regionalnej,
- przestrzega reguł wcześniej ustalonych z nauczycielka,
- kulturalnie zachowuje się podczas wycieczki.
Przebieg wycieczki.
1. Przypomnienie dzieciom zasad zachowania się podczas wycieczki, a także w parku, rezerwacie przyrody.
2. Wyjście do szatni – zwracanie uwagi na kolejność ubierania się.
3. Rozpoczęcie trasy wycieczki opowieścią „Co znaczy EKO” – przekazanej przez przewodnika.
4. Wyjazd autokarem do Łańcuta.
- wejście do parku otaczającego zamek Lubomirskich i Potockich ,
- zabawa „Razem posprzątajmy Świat” i „ Wesołe segregowanie”,
- apoznanie z historią zamku i historią pomnika lwa - opowieść o ginących gatunkach, „Czerwonej Księdze” i roli wszystkich organizmów w ekosystemie,
- oglądanie dostojnego okazu Ginko biloba,
- zwiedzanie świątyni dumania - kiedyś zacisznego miejsca w parku pałacowym, zakładanie na głowę „Czapki niemówki”,
- opowiadanie przez przewodnika historii ochrony cisa w Polsce, podanie ciekawostek z biologii, wykorzystanie gatunku.
5. Wyjazd do Husowa.
- po drodze obserwowanie budynków POM- u zakładu recyklingu surowców odpadowych (do 2002r.)
- przyjazd do rezerwatu „Husówka” założonego w 1995r. dla ochrony kłokoczki południowej,
- poznanie leśnych przyjaciół w zabawie „ Mój przyjaciel drzewo”,
- spacer ścieżką dydaktyczna rezerwatu – zabawa „Nieśmiertelne odpady”, ćwiczenia „Dzikie wysypisko”,
- zabawy ruchowe na łące w starym sadzie „Malowane naturą”, „Mozaika”.
6. Ognisko obok gajówki w Nadleśnictwie Kańczuga.
- zorganizowanie przez przewodnika zabawy „Zapachowy koktajl”, a także wysłuchanie anegdoty „Cola spod Grunwaldu”.
7. Zakończenie - zorganizowanie zabawy: „ Slalom odpadowy”, „Odpadowe pokazywanki”.
8. Podsumowanie – „Turniej wiedzy…nie tylko o odpadach opakowaniowych”
- wręczenie indywidualnych certyfikatów z udziału w wyprawie oraz dyplomu dla przedszkola.
9. Powrót do przedszkola.
- zabawa ewaluacyjna w autokarze „ Gdyby ten dzień był filmem/książką” i „Jak zanurzyłeś się w jeziorze”,
- rozdanie dzieciom „Eko ankiety”.
10. Przyjazd do przedszkola.
Autor: Elżbieta Kowal