Najdłuższa ulica w Łodzi - Piotrkowska: scenariusz zajęć dla dzieci 4-5 letnich

Podstawa programowa:
4:2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
9:2 przejawia, na miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu.
15:3 zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby.
Temat: Najdłuższa ulica w Łodzi - Piotrkowska
Cele ogólne:
1. Zapoznanie z najdłuższą ulicą Łodzi - Piotrkowską.
2. Rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej.
Cele operacyjne:
- nazywa najdłuższą ulicę Łodzi,
- wypowiada się na temat wyglądu ul. Piotrkowskiej dawniej i dziś.
- rozpoznaje i nazywa pomniki usytuowane przy ul. Piotrkowskiej
(pomnik J. Tuwima, pomnik Artura Rubinsteina, pomnik Misia Uszatka).
Metody pracy
słowna:
- rozmowa
oglądowa:
- obserwacja i pokaz (zdjęcia, mapa),
- udostępnianie sztuki: (utwory literackie, utwory muzyczne)
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, laptop, pendrive , bajka o Misiu Uszatku, zdjęcia przedstawiające pomnik Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina, Misia Uszatka, książki z wierszami Juliana Tuwima, bajka o „Misiu Uszatku”, utwór muzyczny grany przez A. Rubinsteina, mapa Łodzi , obrazki kojarzące się z wyżej wymienionymi pomnikami takie jak: książka, telewizor, nuty itd.
Przebieg zajęć:
Przywitanie
1. Zabawa „witam, wszystkich, którzy...”
Nauczyciel wywołuje, np.:
- witam wszystkie dzieci, które mieszkają przy ulicy Marysińskiej,
- witam wszystkie dzieci, które mieszkają przy ulicy Wojska Polskiego,
- witam wszystkie dzieci, które chodzą Marynarskiej,
- witam wszystkie dzieci, które chodzą do grupy III,
- witam wszystkie dzieci, które chodzą do Przedszkola nr 49,
Wywołane dzieci machają na powitanie ręką.
2. „Pokaz mapy miasta - zagadka „Jak nazywa się najdłuższa ulica Łodzi?”. Dzieci wskazują na mapie najdłuższą ulicę - Piotrkowską.
3. „Piotrkowska dawniej i dziś” - dzieci oglądają pokaz zdjęć , które przedstawiają ulicę Piotrkowską dawniej i dziś. Porównują wygląd ulicy.
4. „Pomniki na ulicy Piotrkowskiej” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel krótko opowiada dzieciom co to jest pomnik. Przedstawia zdjęcia wybranych pomników znajdujących się na ulicy Piotrkowskiej. Omawia wybrane pomniki, przybliża historię ich powstania.
5. Pomnik J. Tuwima - słynny poeta urodzony w Łodzi. Dzieci oglądają książeczki z wierszami napisanymi przez J. Tuwima. Chętne dzieci recytują fragmenty wierszy.
6. Pomnik Artura Rubinsteina - słynny pianista urodzony w Łodzi. Dzieci słuchają fragment utworu muzycznego zagranego na fortepianie przez Artura Rubinsteina.
7. Pomnik Misia Uszatka. Dzieci poznają historie powstania animowanej postaci misia, który został wymyślony w łódzkim studiu filmów animowanych Se- ma- for. Oglądają fragment bajki.
8. „Co to za pomnik?” - zabawa. Dzieci chodzą po kole w rytm muzyki. Gdy muzyka przestaje grać, nauczycielka pokazuje obrazek przedmiotu kojarzącego się z danym pomnikiem - dzieci stają przy zdjęciu odpowiedniego pomnika.
Opracowała: Justyna Dyguda