Scenariusz zajęć Magiczne słowa znam i używam

Scenariusz zajęć Magiczne słowa znam i używam
5.0
3 oceny
Oceń

Magiczne słow — znam i używam 

 

Scenariusz ma na celu zaznajomić albo utrwalić najmłodszych z używania zwrotów grzecznościowych oraz kulturalnego wysławiania się 

Grupa:

 

3,4,5,6 Latków

 

Cel ogólny:

 

Kształtowanie umiejętności kulturalnego wysławiania się.

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

 

 

  • wypowiada się na temat utworu,
  • buduje poprawnie proste zdania,
  • z uwagą słucha wierszy,
  • odpowiada na pytania,
  • aktywnie uczestniczy w zabawach,
  • rozwiązuje zagadki,
  • zgodnie bawi się z innymi.
  • wymienia przykłady magicznych słów,
  • używa magicznych słów,
  • integruje się z grupą,
  • odgaduje zagadki,
  • rysuje kredkami,
  • układa puzzle,

 

 

Metody pracy:

 

Czynne, słowne.

 

Formy pracy:

 

zbiorowa, indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

 

TV + INTERNET, wiersz, odtwarzacz CD, muzyka na CD (dowolna),

kolorowanki/puzzle przedstawiające zwroty grzecznościowe, kartki, klej, kredki,balony, tablica interaktywna.

 

Przebieg zajęć:

 

 1. Zabawa powitalna „Powitanie żabek”.

 

 

  • Piosenka na melodię „Panie Janie”:

 

Dzisiaj w stawie, dzisiaj w stawie
wielki szum, wielki szum
Żabki się wołają, żabki się witają
kum kum kum
kum kum kum. 

 

2. Rozmowa z dziećmi o tym, z kim i jakimi słowami należy się witać.

 

 

  • Opisanie sytuacji, w których należy mówić „dzień dobry”, „do widzenia”, „cześć”.

 

 

3. „Czarodziejskie słowa” -  słuchanie wierszyków – rymowanek

 

Przepraszam, jeśli coś przeskrobię.

Proszę, gdy nie dam rady sam.

Dziękuję, kiedy coś otrzymam.

Tych słów używam – mówię wam.

Magiczne słowa – pewnie wiecie -

Wyczarowują dobro na świecie.

 

Kiedy kogoś spotykamy,

gdy się witać czas,

wtedy grzecznie „Dzień dobry”

mówi każdy z nas.

Kiedy czas się pożegnać,

gdy się rozstać czas,

„do widzenia” z uśmiechem,

powie każdy z nas.

 

4. Zabawa ruchowa: „Powitanie różnymi częściami ciała”. 

 

5. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne stany emocjonalne (radość, smutek, złość, strach).

 

 

  • Rozmowa z dziećmi o tym, w jakich sytuacjach mogą nam towarzyszyć określone emocje.

 

 

 

6. Pokazywanie przez dzieci określonych stanów emocjonalnych poprzez mimikę twarzy. 

 

7. Zabawa ruchowa „Baloniki: złości, radości i smutku”.

 

 

  • Dzieci poruszają się przy dźwiękach muzyki, na przerwę ustawiają się pod odpowiednim balonikiem o którym mówi nauczycielka.  Każdy balonik znajduje się w innym miejscu sali i jest oznaczony symbolem oddającym daną emocję.

 

 

8. Ćwiczenie interaktywne na tablicy multimedialnej.

 

 

  • https://wordwall.net/pl/resource/29947129/magiczne-s%C5%82owa

 

 

9. Zaprezentowanie dzieciom piosenki o tematyce „Magicznych słów” :

 

 

  • https://www.youtube.com/watch?v=DL6eWrZAizQ 

 

 

10. „Co powiedzieć?” – zgadywanki słowne.

 

 

  • Dzieci słuchają tekstu recytowanego przez Nauczyciela, następnie odgadują zagadki:

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi