Scenariusz zajęć Od pomysłu aż po dach czyli Raz dwa trzy, budujesz TY

Scenariusz zajęć przedszkolnych
podopieczni będą mogli poczuć się jak Bob Budowniczy
Łączący w sobie ćwiczenia ruchowe, kreatywne, manualne oraz na spostrzegawczość
Grupa:
- 3-4-latki
Cele ogólne:
- poszerzanie wiedzy na temat domów
- doskonalenie motoryki małej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- utrwala poznane wcześniej kolory
- rozumie i utrwala pojęcia: na, pod, u góry, na dole
- rozwija sprawność ruchową
- ćwiczy umiejętność wygrywania i przegrywania podczas zabawy
- zna nazwy materiałów budowlanych
- doskonali umiejętność uważnego słuchania oraz wyciągania wniosków z wysłuchanej historii
- doskonali umiejętność naśladowania
- doskonali umiejętność wykonywania pracy zgodnie z instrukcją nauczyciela
- dba o estetykę swojej pracy
Metody pracy:
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością
- słowne: objaśnienia, instrukcje, opowiadanie, rozmowa
- percepcyjne: pokaz ilustracji, prezentacja
Formy pracy:
- indywidualna
- z całą grupą
Środki dydaktyczne:
zestaw kolorowych klocków Duplo dla każdego dziecka, szarfy, zdjęcia domów
zbudowanych z różnych materiałów, Bajka „Trzy małe świnki”, ilustracje do bajki, nagranie piosenki
Spoko Loko pt. ”Mały domek”, zielone kartki A4, zestaw trzech trójkątów dla każdego dziecka, pocięta
rafia, kawałki patyczków i wykałaczki, małe pomarańczowe lub czerwone prostokąty wycięte z papieru,
kleje
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci w kręgu piosenką „Witam Was”.
Witam Was, witam Was ( machanie ręką na powitanie)
Zaczynamy już czas (pokazujemy na rękę, jakby na zegarek)
Jestem ja, jesteś Ty (pokazywanie na siebie i na kolegów)
Raz, dwa, trzy (klaskanie)
2. Zabawa „Zbuduj tak jak ja”
- każde dziecko ma taki sam zestaw klocków Duplo. Dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela budują budowlę (np. niebieski klocek na żółty, na górę kładziemy biały, na dół przyczepiamy różowy). Sprawdzenie poprawności budowli przez porównanie z budowlą nauczyciela.
3. Zabawa ruchowa „Murarz”
- przez środek sali przebiega linia wyznaczona szarfami. Na środku stoi „Murarz” (poruszający się tylko po szarfach) – dzieci mają za zadanie przebiec przez linię, jednak murarz zbiera „Cegły”, więc musi złapać kogoś podczas przebiegania; złapana osoba staje się cegiełką i siada na linii z szarf, tworząc mur. Wygrywa ta osoba, która zostaje niezłapana do końca zabawy.
4. Zabawa dydaktyczna „Z czego ten dom jest wykonany?”
- oglądanie zdjęć różnych rodzajów domów, omówienie materiałów, z jakich są one zrobione, próba wyjaśnienia, z jakiego materiału dom jest najtrwalszy.
5. „Trzy świnki”
- wysłuchanie bajki wspartej ilustracjami. Omówienie każdego domku, jakości i materiału jego wykonania- zwrócenie uwagi na morał bajki.
6. Zabawa ruchowa z tańcem do piosenki Spoko Loko „Mały domek”
- naśladowanie ruchów nauczyciela zgodnie z tekstem piosenki.
7. Zabawa plastyczna „Domki trzech świnek”
- przyklejenie trójkątnych dachów, pod każdym dachem doklejanie innego materiału: pociętej rafii (jako słoma), połamanych patyczków i wykałaczek (jako drewno) oraz pocięte pomarańczowe lub czerwone prostokąty (jako cegły).
8. Zakończenie zajęć, wystawa prac.
Opracowała
Agata Baran