Scenariusz Dzień Gazety

Scenariusz w grupie 6 latków pt. Dzień Gazety.
CELE:
- Rozwijanie sprawności manualnej
- Rozwijanie sprawności fizycznej
- Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej
- Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
METODY:
• czynne
• oglądowe
• słowne
FORMY PRACY:
• indywidualna
• z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kartki z gazet dużego formatu, klej, nożyczki, taśma klejącą, kolorowe kartki formatu A4, nagrania muzyczne, magnetofon
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
2. Gimnastyka poranna – zestaw dowolnych ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem gazet:
- unosimy gazetę nad głowę
- przekładamy gazetę z ręki do ręki
- przekładamy gazetę na zmianę pod prawą nogą, pod lewą nogą
- podajemy gazetę osobie stojącej po prawej, po lewej stronie
3. Ulepimy dziś bałwana – zabawa integracyjna rozwijająca motorykę małą
Dzieci siedzą w kole na dywanie, każde dziecko trzyma gazetę z poprzedniej zabawy ruchowej. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: pierwsza grupa dzieci wspólnie ugniata z gazet pierwszą kulę, druga grupa - drugą kulę, trzecia-trzecią kulę. Wszystkie grupy sklejają za pomocą taśmy klejącej wszystkie trzy kule ze sobą. Dokładają wycięte z papierów kolorowych guziki, nos, czapkę, oczy, usta oraz miotłę dla powstałego w ten sposób bałwana.
4. Taniec na gazecie – zabawa muzyczno-ruchowa do dowolnej linii melodycznej
5. Bitwa na gazetowe kule – zabawa ruchowa z elementami celowania
6. Gazetowa wydzieranka – praca plastyczna, papieroplastyka
7. Gazetowe góry – zabawa muzyczno-ruchowa do instrumentalnej wersji piosenki CLAP CLAP SONG (The Claxons, sł. Maria Tomaszewska)
8. Gazetowe spódniczki i peleryny – zabawa plastyczno-techniczna
Każde dziecko otrzymuje dwie gazety, klej, nożyczki, taśmę klejącą i według własnego pomysłu tworzy dla siebie wybrany element garderoby: czapkę, szal, spódniczkę, pelerynę itp.
9. Prezentacja wykonanych z gazet strojów.
10. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
11. Ewaluacja zajęć
Jeśli zajęcia się podobały – dziecko rysuje na serduszku z gazety uśmiechniętą buźkę, jeśli się nie podobały, wówczas rysuje minkę smutną.
Bibliografia:
1. CLAP CLAP SONG (The Claxons, sł. Maria Tomaszewska) – pochodzi ze strony
https://www.edumuz.pl/szukaj?query=clap+clap+song
2. Niektóre zabawy zaczerpnięte zostały z publikacji:
Książka Nauczyciela, seria: Ciekawa Zabawa – sześciolatki, cz.2,
wyd. Nowa Era
Opracowała:
Roksana Gawliczek
PP nr 4 przy ZSP nr 4 w Wodzisławiu Śląskim