W ramach naszej witryny używamy plików cookies, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jeśli będziesz kontynuować, uznamy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookies na naszej stronie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej. Kliknij po więcej szczegółów. AKCEPTUJĘ

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków - Jesteśmy w lodowej krainie

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków - Jesteśmy w lodowej krainie
Oceń

"Jesteśmy w lodowej krainie" - zabawa w pokonywanie trudności.

RODZAJ ZAJĘCIA: Edukacja z zakresu mowy i myślenia- przygotowanie do czytania i pisania.

CELE OGÓLNE:
- dokonywanie analizy i syntezy fonemowej
- identyfikowanie samogłosek
- odczytywanie wyrazów według szyfru
- znajomość liczb w zakresie 1-13
- znajomość liter alfabetu
- odczytywanie wyrazów i zdań ze zrozumieniem

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- potrafi dokonać analizy i syntezy fonemowej
- rozpoznaje i nazywa poznane litery
- rozpoznaje i nazywa litery całego alfabetu
- rozpoznaje i nazywa wszystkie samogłoski
- rozpoznaje i nazywa liczby w zakresie 1-13
- potrafi odczytać wyrazy, zdania ze zrozumieniem
- potrafi odróżnić prawdę od fałszu
- potrafi z szyfru w pamięci odczytać wyraz
- reaguje na sygnał
- potrafi uważnie słuchać poleceń.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie- przekazywanie rytmu przy muzyce.

2. Zaproszenie do zabawy w pokonywanie trudności. Podróż po lodowej krainie .
Co to jest pokonywanie trudności?
Jak się człowiek czuje, kiedy nie może pokonać trudności?
Jak się człowiek czuje, kiedy pokonał trudność?
Kolejne polecenia zadań odczytuje dziecko - „Mistrzowie Czytania”.

 

ZADANIE I - pierwsza trudność jaką musimy pokonać. Mistrz czyta polecenie: Wstaw brakującą literę i odczytaj wyraz.
Chętne dziecko łowi za pomocą wędki z magnesem rybkę z wyrazem, w którym brakuje jednej litery. Zadaniem dziecka jest wstawić brakującą literę i odczytać wyraz, następnie umieścić ją na tablicy.
Podane wyrazy: m_rs/  fo_a/  renif_r/ Esk_mos/ ping_in/ l_s po_arny/ _iedźwiedź.

Wraz najtrudniejszy jest ukrytą pod złotą rybką.

*Zabawa ruchowa przy muzyce: „Ołówek”

ZADANIE II - Zbuduj igloo z samogłosek.

W parach dzieci układają igloo z samogłosek dopasowując odpowiednie elementy z samogłoską. Kolejno zakończone prace otrzymują kolejne miejsca.

*Śpiew i improwizacja ruchowa piosenki „ Cieszą się dzieci”

ZADANIE III Rozszyfruj wyrazy i dopasuj odpowiedni obrazek i napis.

1 - m
2 - f
3 - o
4 - E
5 - i
6 - r
7 - p
8 - s
9 - k
10 - n
11 - a
12 - g
13 - w

1368 mors
23911 foka
4895138  eskimos
75101213510 pingwin
9611 kra

ZADANIE IV Ułóż zdania z rozsypanki wyrazowej.

Dzieci maszerując przy muzyce otrzymują kartki na których są napisane wyrazy. Spacerując przy muzyce odnajdują rodziny liter: m, r, s, a, k, t, po czym układają rozsypankę wyrazową. Po prawidłowym ułożeniu i odczytaniu umieszczają  swoje zdanie na tablicy. Każda  grupa odczytuje swoje zdanie i ustala czy to jest zdanie prawdziwe czy fałszywe.

Na zakończenie dzieci opisują, jak się czuje człowiek, który pokonał wiele trudności - wypowiedzi dzieci. Nagrodą dla dzieci jest umieszczenie w pamiętniku Ekoludka, uśmiechniętej "buźki" z napisem „Jestem super”.

Autor: Alicja Meller

Twoje uwagi i pomysły

Tagi