Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków - Zagadkowe zajęcia

Zagadkowe zajęcia.
Cele zajęć:
- potrafi zaśpiewać piosenkę,
- koncentruje uwagę i pamięć,
- rozwija spostrzegawczość i logiczne myślenie,
- wzbogaca słownictwo czynne i bierne,
- rozwiązuje różne zadania i zagadki,
- doskonali umiejętność czytania,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy.
Metody:
- zadań stawianych do wykonania,
- samodzielnych doświadczeń,
- rozmowa,
- objaśnienia,
- pokaz,
- obserwacja,
- aktywizujące „burza mózgów”,
- nagrody.
Formy aktywności dziecka:
- muzyczna,
- językowa,
- ruchowa,
- plastyczna,
- zabawowo–zadaniowa.
Formy prac:
- z całą grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
puzzle w kopertach, zagadki, ilustracje do zaga-dek, nagranie magnetofonowe, magnetofon, bębenek, napis z sylabą „sza”, „lizaki” z napisem TAK, NIE; ilustracja z zagadką rysunkową, karty do pracy indywidualnej, kredki, dyplomy dla dzieci.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie dzieci piosenką „Przedszkolaczek”.
2. Integracja grupy – wzajemne witanie się dzieci, które są wyspane, mają dobry humo , ubrane są w różowe ubranie, itp.
3. „Układamy puzzle” - dzieci otrzymują koperty z puzzlami, układają oraz odczytują napis „Zagadki”.
4. „Rozwiązujemy zagadki” - dzieci słuchają czytane przez nauczycielkę zagadki, podają ustne rozwiązania i wybierają ilustrację będącą rozwią-zaniem zagadki.
5. „Sylaby i głoski” - dzieci dzielą wyrazy (rozwiązania zagadek) na sylaby, głoski, przeliczają ich liczbę.
6. „Figurki” - zabawa ruchowa – dzieci poruszają się po sali w rytm bębenka, na hasło „figurki” dzieci zatrzymują się w bezruchu.
7. „Znamy wyrazy” - nauczycielka podaje ustny opis jakiegoś przedmiotu, (owocu, rośliny, itp.) dzieci odgadują jego nazwę.
8. „Burza mózgów” - dzieci podają skojarzenia, wyrazy związane z sylabą „sza”.
9. „Tak - nie” - dzieci oceniają poprawność zdań poprzez podnoszenie lizaka z napisem TAK lub NIE:
Krowa daje zielone mleko;
Imię Ewa ma 4 sylaby;
Baran rozpoczyna się głoską „b”;
Cebula jest owocem;
Drzewo rośnie w lesie;
Muchomory to grzyby trujące;
3 + 2 = 6.
10. „Zagadka rysunkowa” - na tablicy przypięty jest rysunek 5 sukienek. Zadaniem dzieci jest odszukanie sukienki Kasi wg instrukcji nauczycielki.
11. Karta pracy „Pajacyk” - dzieci siadają do stolików, otrzymują karty pracy indywidualnej – kolorują pajacyka wg podanego kodu liczbowego.
12. Zakończenie zajęć – podsumowanie pracy dzieci, wręczenie 3 dyplomów dla najaktywniejszych dzieci „Mistrz zagadek”.
Autor: Dagmara Hawryło