Scenariusz zajęć otwartych dla tatusiów

Scenariusz zajęć otwartych dla tatusiów
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć otwartych dla tatusiów w grupie 3,4-latków

TEMAT:

 

„Z tatą bawię się najlepiej!”

 

GRUPA:

 

„Pszczółki”  (3,4-latki)

 

CELE GŁÓWNE:

 

  • Stwarzanie ciepłego i radosnego nastroju
  • Integracja grupy dzieci i ojców

CELE OPERACYJNE – dziecko i tata

 

  • Chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach
  •  Zna zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zabawy chustą animacyjną
  • Akceptuje siebie i innych
  • Potrafi się wyciszyć
  • Wzmacnia więź emocjonalną z tatą

 

FORMY ORGANIZACYJNE wg Więckowskiego:

 

Zbiorowa

 

METODY:

 

Pedagogika zabawy; metoda żywego słowa, objaśnienia.

 

POMOCE:

 

 Chusta animacyjna - Klanza.

 

PRZYGOTOWANIE SALI:

 

Dużo wolnego miejsca pozbawionego elementów stwarzających niebezpieczeństwo podczas zabawy chustą.

 

PRZEBIEG:


1.    Powitanie ojców  oraz dzieci. Krótkie przedstawienie tematu zajęć.


2.    Pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw chustą.


3.    Na powitanie „Muzyczna chusta”: uczestnicy trzymają rozciągniętą chustę. Grupa porusza nią w takt melodii, falując. Na wcześniej określone słowa piosenki podnoszą chustę albo do góry albo w dół.


4.    „Na morzu”: kilkoro uczestników chodzi po chuście. Pozostali wachlują nią, robiąc małe, średnie i duże fale.


5.     „Kwiat lotosu z tatą”: dziecko wraz z ojcem siadają na środku chusty (tata tworzy fotelik – dziecko na nim siada), pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg. Zwracają się w prawą stronę i powoli idąc, zwijają siedzących w chuście, śpiewając „Hej, ho do pracy by się szło...”. Gdy są oni już zawinięci do wysokości ramion, zatrzymują się i na trzy, cztery równocześnie i szybko wycofują się.


6.    „Potwór z Loch-Ness”: uczestnicy siadają dookoła chusty, trzymają ją na wysokości brody. Pod nią znajduje się jedna osoba – potwór (chętny tata). Gdy wszyscy zamkną oczy, potwór wciąga pod chustę kilka osób, następnie jeden z ojców z pomocą swojego dziecka odgaduje, kogo brakuje.


7.    „Rybak i rybka”: uczestnicy siedzą w kręgu, trzymając brzeg chusty. Wybieramy tatę i dziecko, którzy przyjmują rolę rybaka i rybki. Rybak wchodzi na chustę, rybka pod – rybak stara się złapać rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę następuje zmiana par.

 

8.    „Wachlowanie” + „Paczka”: wszystkie dzieci leżą na podłodze pod chustą, ojcowie wachlują chustą bardzo wysoko, a następnie coraz niżej. Na koniec kładą ją na leżących oraz siadają na brzegu chusty, a dzieci starają się z niej wydostać. Gdy wszyscy się wydostaną następuje zamiana: tatusiowie wchodzą pod chustę.


9.    „Kołysanie”: dzieci same bądź z tatusiami kładą się na chuście. Pozostali uczestnicy kołyszą nią w rytm muzyki relaksacyjnej.


10.     „Naleśnik”: osobę, leżącą na brzegu chusty, zwijamy (głowa pozostaje poza chustą). Ojcowie staja przy chuście. Ciągnąc za jaj brzeg, rozwijają zwiniętego, a ten turla się.


11.     Podziękowanie za aktywność, pozytywną energię i dobrą zabawę zaproszenie na poczęstunek.


12.     Poczęstunek dla uczestników zabawy „Fondue czekoladowe”.

Opracowała:

Renata Wyszogrodzka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi