W ramach naszej witryny używamy plików cookies, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jeśli będziesz kontynuować, uznamy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookies na naszej stronie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej. Kliknij po więcej szczegółów. AKCEPTUJĘ

Ule i pszczoły: scenariusz hospitacji dla dzieci

Ule i pszczoły: scenariusz hospitacji dla dzieci
3.7
3 oceny
Oceń

Scenariusz dzięki, któremu nasi najmłodsi zapoznają się z życiem pszczół,  poznają na ich temat podstawowe informacje i uświadamiają sobie, jak ważna jest ich rola w naszym świecie.

 

Scenariusz idealnie nadaję się na Światowy Dzień Pszczół, który obchodzimy 20.05

Cel główny:

 

- poznawanie życia pszczół,
- zapoznanie z wyglądem ula,
- poznanie znaczenia pszczół,
- poznanie budowy pszczoły,
- zaznajomienie ze sposobami wykorzystania miodu,  poznanie wartości odżywczych miodu.

Cele operacyjne (dziecko):

 

- wie, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka,
- wie, w jaki sposób wydobywany jest miód,
- wyliczy sposoby wykorzystania miodu,
- współpracuje w zespole,
- wie, że nie należy drażnić pszczół,
- dostrzega potrzebę dokarmiania pszczół,
- posmakuje, powącha miód oraz wykona i spróbuje napój miodowy.

 

Metody pracy:

- rozmowa kierowana,
- pokaz,
- obserwacja,
- praktycznego działania.

Środki dydaktyczne:

- tekst wiersza, zdjęcia, ilustracje, obrazki, akcesoria pszczelarskie (np. dmucha, ramka, część ubrania pszczelarza), komputer, film edukacyjny, miód, woda, cytryna, cukier, szklanki, łyżeczki, kolorowanki, sylwety pszczół, uli.

 

Przebieg zajęć:

 

  • Powitanie. Wysłuchanie wierszyka o pszczołach – wprowadzenie do tematu.

 

PSZCZOŁA

 

Nad zieloną łąką lata złota pszczoła,
nektar ją tu nęci, słońce ja tu woła,
więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie,
aby człowiek później mógł jeść słodki miodek.
Nad kwitnącą łąką lata mała pszczoła,
nawet nie wie, ile pyłku zebrać zdoła!
Oglądanie zdjęć pszczół zbierających pyłek – rozmowa na temat budowy, wyglądu owadów.

 

  • Rozmowa na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka – na podstawie filmu edukacyjnego (pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznanie z nazwami miodu (akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy). Podkreślenie wartości zdrowotnych miodu, także wykorzystania miodu w medycynie, do produkcji kosmetyków. Oglądanie stroju pszczelarza, wyjaśnienie dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół.
  • Zabawa dydaktyczna „Domki pszczół” nauczycielka rozkłada sylwety uli różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich od najmniejszej do największej.
  • Zabawa orientacyjno – porządkowa „ Ule i pszczoły” nauczycielka  dzieli grupę na pięć drużyn zadaniem każdej z nich jest umieszczenie tyle pszczół w ulu z ilu części składa się dany ul. Nagrodzenie dzieci za wykonanie zadania.
  •  Dzieci siadają w kole. Nauczycielka mówi dzieciom, że jesień kojarzymy z kolorem żółtym, otwiera słoik z miodem, dzieci badają właściwości miodu przy pomocy zmysłów. Informuje dzieci, że pszczoły podobnie jak inne zwierzęta dokarmiamy cukrem. Dodanie cukru do słoika z wodą, mieszanie, dzieci dochodzą do wniosku, że cukier rozpuszcza się w wodzie. Taki właśnie zagotowany cukier po przestygnięciu podawany jest do ula pszczelego.
  • Przygotowanie nektaru pszczelego z wody, cytryny i miodu – każde dziecko wykonuje dla siebie zdrowy napój.
  • Podziękowanie dzieciom za uwagę – wręczenie kolorowanek z bajki „Ul”.

 

Autor: Agnieszka Krawczyk

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi