6 latek - jak postępować?

Jadwiga,

Witam. Pytanie dotyczy mojego 6 letniego syna- najstarszego. Od pewnego czasu zaczyna podważać wszelkie zakazy i reguły panujące w domu, zaczyna się kłócić, a gdy spotka się ze stanowczym NIE, kończy się to obrażaniem, jęczeniem, gderaniem pod nosem. Tłumaczenie nie pomaga - przysłowiowe jajko mądrzejsze od kury. Nie ukrywam, jest to irytujące, szczególnie, gdy podważane są podstawowe reguły bezpieczeństwa, które mają uchronić go i jego 3 letniego brata przed wypadkiem, itp. Nie ukrywam, czasami odpuszczam, aby przekonał się na własnej skórze, że takie postepowanie nie jest słuszne. Czy to chwilowy bunt, sprawdzanie granic? Jak postępować?

Kasia Skóra
specjalista

Wiek 6 lat to kolejny wiek, w którym dziecko bardziej/ szybciej się rozwija, szczególnie w sferze usamodzielniania i samodzielnego podejmowania decyzji. To dla 6tka bardzo ważne, aby jego zdanie było brane pod uwagę. Mniej więcej co 2 lata zdarza się taki okres, w którym trudniej rodzicom dogadać się z dzieckiem. Rodzice zdążyli przyzwyczaić się do aktualnego poziomu rozwoju i prowadzenia rozmów aż tu nagle dziecko wchodzi na kolejny etap rozwojowy. I znów jest nieco trudniej o porozumienie. 6latek to już na tyle duże dziecko, że można z nim merytorycznie porozmawiać o swoich obawach, o tym co dzieje się w sytuacji niebezpiecznej, o tym co on odczuwa jeśli nie dotrzymuje tego na co się umówiliście – może syn chciałby zmienić panujące zasady, może chce sprawdzić co się stanie kiedy nie dotrzyma słowa, może ma jakiś inny pomysł? Może też być tak, że dotychczasowe zasady się zdezaktualizowały i jest to dobry moment aby to przegadać na nowo. Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem o tych zasadach i razem z nim dochodzić do ich ustalania.


Co robić? Empatycznie słuchać swojego dziecka, odpowiadać na jego potrzeby i jednocześnie dbać o swoje granice i wyrażanie siebie – jak Wam rodzicom jest z zachowaniem syna? Czy syn nie pokazuje swoich niezaspokojonych potrzeb takim trudniejszym zachowaniem?

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!