Bawimy się wesoło - scenariusz zabaw ruchowych dla dwulatków

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH
Z ELEMENTAMI ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Grupa: 2-latki
Data: 14.05.2014 r.
Temat: Bawimy się wesoło.
Cel główny:
- kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe.
Cele szczegółowe – dziecko:
- bierze udział w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela,
- zachowuje równowagę w czasie chodzenia, biegania, podskakiwania,
- reaguje na polecenia,
- reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe,
- stara się w ustalony sposób korzystać z przyborów gimnastycznych,
- odczuwa radość z udziału w zabawie.
Treści programowe:
- „Kalendarz Przedszkolaka”. Program wychowania przedszkolnego. Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała; Wyd. Szkolne PWN; Warszawa 2012. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych. Kontakty i postawy społeczne:
- reaguje na polecenia,
- wykazuje zainteresowanie zabawami i zajęciami organizowanymi przez nauczyciela.
Obszar 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci – sprawność ruchowa:
- biega w różnych kierunkach nie potrącając rówieśników,
- bierze udział w organizowanych zabawach ruchowych,
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych:
- dostosowuje się do ustalonych reguł w zabawach ruchowych.
Obszar 8.Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
- reaguje zmianą ruchu na proste sygnały dźwiękowe.
Formy:
- indywidualna, zbiorowa.
Metody:
- podające (opis, wyjaśnienia), praktyczne (pokaz, ćwiczenia), zabawowa (zawierająca w sobie formy naśladowczą i zadaniową).
Środki dydaktyczne:
- bębenek, krążek dla każdego dziecka, wesoła, skoczna muzyka z płyty cd, magnetofon.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Dzieci do domu” – dzieci swobodnie biegają po sali przy dźwiękach bębenka. Na przerwę w muzyce i sygnał słowny każde dziecko staje na krążku.
II Część główna:
2. Zabawa naśladowcza „Koła” – dzieci ilustrują ruchem treść rymowanki:
„Koła małe, koła duże, rączki w bok i rączki w górze,
Tak się drzewa kołysały, a tak prosto dzieci stały.”
3. Zabawa bieżna „Samochody do garażu” – każde dziecko trzyma krążek-kierownicę. Na sygnał słowny „jedziemy” dzieci powoli biegną za nauczycielką. Na polecenie „samochody do garażu” dzieci stają przy ścianie.
4. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Znikające koło” – na zapowiedź „koło jest” dzieci stojąc w rozsypce podnoszą koła oburącz nad głowę. Na zapowiedź „koła nie ma” wykonują przysiad kładąc koło na podłodze.
5. Zabawa ruchowa twórcza przy muzyce „Lubimy tańczyć” – dzieci poruszają się w dowolny sposób przy muzyce. Gdy muzyka milknie dzieci kładą się na dywanie.
III Część końcowa:
6. Marsz dookoła dywanu za nauczycielką przy dźwiękach bębenka. Nauczycielka reguluje tempo marszu uderzając szybko lub wolno w bębenek.
7. Nagrodzenie dzieci naklejkami za udział w zajęciach.
Opracowanie: Mariola Miszczak