Co powinien umieć dwulatek?
Drugi rok życia to czas, kiedy maluszek rozwija się bardzo intensywnie. Wtedy zaczyna kształtować się jego osobowość, uczy się mówić i wyraża już własne zdanie. Rodzice często zastanawiają się, jakie umiejętności powinien posiadać dwulatek?
Zdolności motoryczne
Drugi rok życia dziecka, to czas, kiedy jego zdolności motoryczne powinny rozwijać się w szybkim tempie. Zwykle w wieku dwóch lat maluch potrafi już chodzić, a niektóre nawet biegają. Dwulatek próbuje też samodzielnie wchodzić po schodach. Jednak chodzenie to nie jedyne zdolności motoryczne, jakie powinno posiadać dziecko w tym wieku.
Ważna jest też sprawność rączek i paluszków. Przeciętny dwulatek bez problemu dopasowuje do siebie puzzle, dobiera kształty i umie wybrać z wielu różnych elementów takie o identycznym wyglądzie. Oprócz tego zabawy dwulatka polegają na odwzorowywaniu rzeczywistości, na przykład naśladowaniu codziennych czynności mamy lub taty.
Poznaj propozycje zabaw, rozwijających sprawność manualną, wejdź: Zabawy rozwijające sprawność manualną dziecka
Rozwój emocjonalny
Dwulatek często miewa zmienne nastroje – jest to jak najbardziej normalne, ponieważ jeszcze nie wie, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Stąd wybuchy złości, a nawet agresja wobec najbliższych. Plusem jest jednak to, że u dwuletniego dziecka zaczyna rozwijać się także poczucie humoru. Potrafi ono pojąć żarty i zabawne wierszyki, a także stara się rozśmieszać innych.
Czy Twoje dziecko przechodzi właśnie bunt dwulatka? Zobacz, jak sobie z tym poradzić: Jak radzić sobie z buntem dwulatka?
Rozwój mowy i wzbogacanie słownictwa
Dwuletnie dziecko zaczyna też mówić. Zasób jego słownictwa jest jeszcze ubogi, obejmuje około pięćdziesięciu wyrazów, ale to w zupełności wystarcza, by maluch mógł zakomunikować swoje potrzeby otoczeniu. Oprócz tego, dwulatek zaczyna budować króciutkie zdania, w których, jeśli mówi o sobie, zwykle używa trzeciej osoby. Warto mieć jednak na uwadze, że jego słownik zwiększa się z każdym dniem, a samo dziecko niezwykle szybko rozwija zdolność mowy – o ile jest odpowiednio wspierane przez rodziców.
Samodzielne jedzenie
Normalnie rozwijający się dwulatek zaczyna już samodzielnie jeść. Jeszcze nie wszystkimi sztućcami – wystarczy dać mu łyżeczkę – i bywa, że nie trafia do buzi, jednak jest to dla niego duży sukces. Dwulatek jest już na tyle duży, że można zrezygnować z butelki ze smoczkiem na rzecz kubka-niekapka. W ten sposób dziecko będzie mogło pić samodzielnie, a rodzice nie będą musieli co chwilę sprzątać rozlanego napoju.
Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie zawsze nabywa określone umiejętności w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Nie jest to powód do dużego niepokoju. Ale w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który na pewno udzieli rady.