Dogoterapia w przedszkolu

Dogoterapia w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Dogoterapia jest metodą wspomagającą działania rehabilitacyjne oraz terapeutyczne, w której biorą udział odpowiednio przeszkolone psy. Dzięki niej poprawiają się społeczne relacje ze zwierzętami, a także funkcjonowanie fizyczne i kondycja psychiczna człowieka.

Dogoterapia najczęściej wykorzystywana jest przy rehabilitacji osób niepełnosprawnych, ale można ją również stosować na zajęciach z dziećmi zdrowymi. Wiele przedszkoli wprowadza do swojej oferty właśnie takie terapeutyczne zabawy z psem.

Dogoterapia pozwala przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębiać kontakt poprzez podchodzenie do niego, głaskanie i przytulanie się. Pomaga też kształtować orientację w schemacie własnego ciała i poznawać budowę zwierzęcia. Takie działania stymulują kilka zmysłów jednocześnie: słuchu, wzroku i dotyku. Dzieci mają szansę udoskonalenia umiejętności motorycznych, poprzez obserwowanie czynności wykonywanych przez zwierzę i naśladowanie ich (najczęściej z pomocą nauczyciela), np. chodzenie, siadanie, leżenie. Jest to także znakomita okazja do tego, by ćwiczyć koncentrację uwagi i wyzwalać spontaniczną aktywność dziecka wobec psa.
 
Podczas zajęć prowadzonych w przedszkolu dzieci mogą stopniowo zapoznawać się z psem, jego zwyczajami, jedzeniem czy nawykami. Początkowo, oswajając się z czworonogiem, mogą go dokładnie obejrzeć – jakie ma łapy, uszy, oczy i ogon. Dotykają jego sierści i potrafią określić, czy jest ona szorstka czy miękka, długa czy krótka oraz określić jej barwę: jasna czy ciemna. Te pierwsze ćwiczenia z psem budują zaufanie między nim a dzieckiem. Nabiera ono poczucia bezpieczeństwa, oswaja się z nową sytuacją, a także jest instruowane, w jaki sposób bezpiecznie postępować z czworonogiem. Uczy się także, aby przy zwierzęciu zawsze  zachować ostrożność. Te pierwsze kroki dziecka z psem są niezmiernie ważne w prowadzeniu dalszych zajęć. Najmłodszych bowiem należy stopniowo wprowadzać w zwierzęcy świat i stawiać małe kroki ku temu, aby osiągnąć zamierzony w zajęciach cel.

Kontakt z psem to przy okazji nauka samodzielności poprzez stwarzanie dziecku możliwości samodzielnego wywiązywania się z działań podejmowanych wobec pupila, np. karmienie, prowadzenie na smyczy, a także czynności pielęgnacyjnych, jak wycieranie pyska i  czesanie. Po ćwiczeniach oswajających malucha z czworonogiem oraz pielęgnacyjnych przychodzi czas na kolejne ćwiczenia, nieco bardziej zaawansowane. Przedszkolaki próbują podać pieskowi rękę, założyć skarpetki, przywiązać kokardkę, przejść z nim na smyczy określony tor. Uczą się tym samym delikatności w obchodzeniu się z psem, a także wydawania mu komend. Mogą doskonalić swoją sprawność ruchową we współudziale zwierzęcia. Po takiej zabawie u dzieci kształtuje się także nawyki higieniczne, m.in. mycie rąk po kontakcie z czworonogiem.

Przy organizowaniu zajęć dogoterapii ważne jest, aby zarówno pies jak i nauczyciel przeprowadzający zajęcia mieli odpowiednie kwalifikacje. Chodzi o przeszkolenie w zakresie prowadzenia tego typu działań z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Pies dodatkowo musi mieć zrobione odpowiednie badania ku temu, by współpracować z dziećmi.

Autor: Kasia Skóra

Kasia Skóra prowadzi Klub Malucha Tup-Tup w Krakowie, ukończyła studia z zakresu socjologii i pedagogiki, wiele lat przed otwarciem własnego Klubu zajmowała się dziećmi w różnym wieku, od miesięcznych niemowlaków po kilkuletnie maluchy. W swoją pracę wkłada maksimum zaangażowania i entuzjazmu! Jest optymistką z uśmiechem patrzącą przed siebie, konsekwentnie dąży do celu i ciągle się rozwija. Każdego dnia, nawet przy pochmurnym niebie, łapie słońce pełnymi garściami!

Klub Malucha Tup-Tup to miejsce stworzone z myślą o szczęściu najmłodszych dzieci! Zapraszamy dzieci w wieku do 3 lat do wspólnego spędzania czasu. Oprócz zabawy wprowadzamy autorski program dotyczący wspomagania dzieci w stawianiu "Pierwszych Kroków" - dosłownie i w przenośni, a także zasady dobrego wychowania i dbania o higienę.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi