Owocowe tańce - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
TEMAT:
- „Owocowe tańce” – utrwalenie wybranej przez nauczyciela zabawy ze śpiewem.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie poczucia rytmu poprzez zabawy
- doskonalenie przeliczania w dostępnym zakresie
- zachęcanie do wspólnej zabawy
- zapoznanie z pojęciem „para”
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko śpiewa piosenkę i porusza się w jej rytm
- dziecko tańczy w parze
- dziecko uczestniczy w zabawach z radością
- dziecko jest świadome własnego ciała i jego możliwości,
METODY:
- pokaz
- praktyczne działanie – taniec, przeliczanie, kolorowanie
- zabawa dydaktyczna
- zabawy rytmiczne połączone z grą na instrumencie
FORMY PRACY:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- ilustracja sadu
- obrazki przedstawiające owoce
- nagrania: „Pac gruszka”, „Małe, czerwone jabłuszko”
- jabłka
- liczmany – koła z zestawu figur
- małe obręcze
- instrumenty perkusyjne
PRZEBIEG
1. Powitanie – Piosenka „Wszyscy są...”.
2. Rozmowa kierowana na temat poznanych owoców, wskazywanie indywidualnie przez dzieci owoców zgodnie z instrukcja nauczyciela.
3. Zabawa przy piosence „Pac gruszka” – improwizacja ruchowa treści piosenki.
4. „Liczymy jabłka” – zabawa dydaktyczna w przeliczanie w dostępnym zakresie na materiale przyrodniczym i liczmanach. Dzieci układają koła w obręczach zgodnie ze wzorem. Przeliczają otrzymany zbiór kół – jabłek.
5. Zabawa taneczna przy piosence „Małe, czerwone jabłuszko” – taniec w parach. Dzieci połączone w pary improwizują ruchem treść piosenki: kręcą się w kółko, podskakują, tupią, itp.
6. Zabawa rytmiczna przy piosence „Małe czerwone jabłuszko” z użyciem instrumentów. Nauczyciel rytmizuje tekst piosenki poprzez wystukiwanie, wyklaskiwanie, itp. Następnie dzieci otrzymują instrumenty, po krótkich zabawach podejmują próby gry refrenu.
7. Zakończenie. Kolorowanie ilustracji jabłka. Pozytywna ocena prac.
Autor: Jolanta Oleksiak