Piernikowy zawrót głowy - scenariusz zajęć w grupie czterolatków

Piernikowy zawrót głowy - scenariusz zajęć w grupie czterolatków.
TEMAT:
- „Piernikowy zawrót głowy” – wspólne dekorowanie świątecznych piernikowych ozdób na choinkę.
CELE OGÓLNE:
- Uczestniczenie w przygotowaniu posiłku i poznawanie zasad kulinarnych.
- Zapoznanie się z tradycją przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie zachęcając dzieci do aktywnych przygotowań we własnych domach.
- Zapoznanie z utworem pt.: „Bajka o piernikowy ludziku”.
- Pobudzenie wszystkich zmysłów: węch, smak, wzrok, dotyk.
- Doskonalenie sprawności manualnej, samodzielności i jednocześnie umiejętności współpracy w grupie.
- Zapoznanie się z podstawowymi zasadami higieny i bezpieczeństwa podczas prac kulinarnych.
- Wzbogacenie słownictwa poprzez wyrażenie odczuć zmysłowych, opowiadanie o produktach.
- Wzbudzenie umiejętności twórczego myślenia poprzez tworzenie własnych kompozycji dekoracyjnych na pierniczkach.
- Rozbudzanie, budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem w czasie wspólnego dekorowania pierników.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Dziecko zna zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia.
- Dziecko zna „Bajkę o piernikowym ludziku”.
- Samodzielnie dekoruje pierniki.
- Czerpie radość ze wspólnego dekorowania pierników z rodzicami.
METODY:
- słowna – rozmowa o zwyczajach i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia,
- oglądowa – oglądanie różnego rodzaju pierników, oglądanie ilustracji dotyczących bajki
- czynna – dekorowanie pierników.
FORMY:
- indywidualna,
- zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- produkty do dekorowania pierników,
- tacki,
- talerzyki,
- fartuszki i chusteczki na głowę,
- ilustracje do „Bajki o piernikowym ludziku”,
- płyta CD z kolędami.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie „Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niechaj wróci do mych rąk”.
2. Rozmowa przy tablicy z serią ilustracji na temat zwyczajów i tradycji świąt Bożego Narodzenia.
3. Zabawy przy piosence „Pada śnieg”, „Czary mary”.
4. Słuchanie bajki pt.: „Bajka o piernikowym ludku”, podpartej serią ilustracji. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu.
5.Zabawa integracyjna rodziców i dzieci ze zbioru „Klanza”, pt. „Pieczenie ciasta”.
6. Zaproszenie rodziców i dzieci do wspólnego dekorowania świątecznych pierniczków (wcześniej upieczonych przez rodziców z pomocą dzieci) wg inwencji twórczej, wspólne kolędowanie.
7. Wspólne sprzątanie, przygotowanie stołów do degustacji (obrusy, talerzyki z ciastkami, herbata ).
8. Degustacja ciastek, dzielenie się wrażeniami ze wspólnej pracy.
9. Zakończenie zajęć, zaproszenie rodziców przez dzieci na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 19 grudnia w szkolnej sali gimnastycznej (wręczenie zaproszeń).
Opracowała: Bożena Łukomska