Przedszkolne instrumenty - scenariusz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3-4 -LETNICH
Autor scenariusza: Anna Skulich
TEMAT: Przedszkolne instrumenty
CELE OGÓLNE:
zapoznanie dzieci z instrumentami muzycznymi oraz rozwijanie wyobraźni muzycznej,
CELE SZCZEGÓŁOWE: (dziecko)
rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne,
wyodrębnia przedmioty o określonej jednej, dwóch lub trzech cechach.
POMOCE DYDAKTYCZNE: instrumenty muzyczne (janczary, kołatka, bębenek, trójkąt, tamburyno, talerze, grzechotki), parawan, kartoniki z symbolami instrumentów dla każdego dziecka, nagranie na CD, trzy koła hula- hop.
FORMY: indywidualna, grupowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa dydaktyczna „Jaki instrument mam na myśli?”.
Nauczyciel rozkłada wybrane instrumenty muzyczne na dywanie i kolejno opisuje je określając ich cechy. Dzieci wskazują instrument pasujący do wymienionego zestawu cech.
Następnie Nauczyciel prezentuje dzieciom dźwięki wydawane przez poszczególne instrumenty i nazywa te instrumenty.
2. Zabawa pantomimiczna „Orkiestra mimów”.
Dzieci siedzą w kole i przedstawiają ruchowo (bez używania dźwięków) grę na poszczególnych instrumentach.
3. Zabawa ruchowa „Dźwięczna zmiana kierunku”.
Nauczyciel wybranym instrumentom przypisuje inne znaczenie w zabawie:
bębenek-dzieci chodzą przodem w kole,
tamburyno- dzieci chodzą tyłem w kole,
trójkąt- dzieci chodzą przodem po sali,
janczary- dzieci chodzą tyłem po sali,
talerze (gong)-dzieci zatrzymują się w bezruchu.
4. Zabawa słuchowa „Ukryte instrumenty”.
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Przed sobą mają rozłożone kartoniki z symbolami instrumentów.
Nauczyciel za parawanem gra na wybranym instrumencie. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie dźwięku i wybranie właściwego obrazka z instrumentem muzycznym.
5. Zabawa dydaktyczna „Wyszukaj przedmiot”.
Nauczyciel pokazuje poszczególne instrumenty i zadaje dzieciom pytania:
-Jaki kształt ma tamburyno?
-Jaki kolor mają grzechotki?
-Jakiej wielkości jest ten bębenek?
Zadaniem dzieci jest wyszukanie na sali przedmiotów o określonych cechach.
Na koniec Nauczyciel zadaje pytanie:
-Co ci przypomina kształt kołatki?
Chętne dzieci kończą zdanie: „To nie jest kołatka, to jest…(różdżka, lizak, grzebień, itp.)”.
6. Zabawa ruchowa „Muzykalne koła”.
Dzieci podzielone są na trzy grupy. Każda grupa stoi wokół jednego koła hula- hop. Grupa pierwsza trzyma w rękach janczary, grupa druga- grzechotki, grupa trzecia- bębenki. Każda grupa ma przyporządkowany ruch:
gr.1- bieg, gr.2- obroty, gr.3- marsz.
Nauczyciel- dyrygent wyznacza, która grupa w danym momencie ma grać na swoim instrumencie i jednocześnie poruszać się do muzyki.