Scenariusz zajęć Rozpoznajemy owoce i warzywa

Scenariusz zajęć Rozpoznajemy owoce i warzywa
5.0
1 ocena
Oceń

20 października obchodzony jest międzynarodowy dzień warzyw i owoców

 

Cele ogólne:

 

  • Rozpoznawanie wybranych owoców po wyglądzie, kształcie i smaku.
  • Rozwijanie myślenia.
  • Rozwijanie sprawności manualnej.
  • Zgodne uczestniczenie we wspólnych zajęciach i zabawach.
  • Uważne słuchanie poleceń nauczyciela i stosowanie się do nich.

 

 

Cele szczegółowe:

 

  • Wypowiada się na temat opowiadania.
  • Rozpoznaje jabłko, gruszkę, śliwkę za pomocą zmysłów: dotyku, wzroku, smaku.
  • Śpiewa piosenkę „Powitanie” i inscenizuje ją.
  • Reaguje na umówiony sygnał.
  • Stara się przestrzegać umownych reguł.
  • Zamalowuje kontury owoców za pomocą palców umoczonych w farbie lub pędzla.

 

Metody:

 

  • Pedagogika zabawy, zadań stawianych dziecku do wykonania,  rozmowa, obserwacja, pokaz.

 

Formy:

 

  • grupowa
  • indywidualna
  • zbiorowa

 

 

Środki dydaktyczne:

 

  • opowiadanie „Smaczki zgadywaczki” A. Widzowskiej, płyta CD z piosenką „Jabłuszko rumiane”,  tekst zabawy integracyjnej „Powitanie”, chusta animacyjna, emblematy jabłek, gruszek i śliwek, owoce: jabłka, gruszki, śliwki, chustka do zakrycia oczu, obrazki owoców, duże kartki papieru, na których umieszczone są kontury owoców, farby, pędzle.

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa integracyjna z Pedagogiki Zabawy - „Powitanie”.

 

  • Dzieci ustawione są w kole i śpiewają piosenkę:

 

 

Witam cię i klaszczę w ręce swe — dzieci podają sobie nawzajem dłonie i klaszczą w ręce trzy razy

Cieszymy się, bawimy się — dzieci podskakują

Wesoło razem jest — dzieci  obracają się wokół własnej osi.

 

2. Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej pt:. ,,Smaczki zgadywaczki". 

 

 

  • Rozmowa na temat opowiadania - formułowanie odpowiedzi na pytania.

 

 

3. Zabawa integracyjna z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Jabłka, gruszki, śliwki”.

 

 

  • Dzieci otrzymują emblematy jabłek, gruszek i śliwek. Gdy słychać muzykę dzieci idą po kole, trzymając się chusty, a gdy muzyka cichnie, wówczas na hasło nauczyciela, np. „jabłka” wchodzą pod chustę dzieci, które mają emblemat przedstawiający jabłko. Tak samo bawią się dzieci z emblematami śliwek i gruszek.

 

 

4.  Zagadki

 

  • Dzieci rozwiązują zagadki o owocach i warzywach.

 

 

Skórka fioletowa, 

a miąższ pod nią złoty, 

smakuje wybornie, 

wszyscy wiedzą o tym. 

(śliwka)


Każdy z was odgadnie 

łatwo tę zagadkę, 

ma bielutki korzeń 

i zieloną natkę. 

(pietruszka)


Dobra gotowana i dobra surowa, 

choć nie pomarańcza, 

jest pomarańczowa. 

Kiedy za zielony 

pochwycisz warkoczyk 

i pociągniesz mocno, 

wnet z ziemi wyskoczy. 

(marchewka)


Jakie warzywo, 

chociaż niewielkie, 

wyciśnie z oczu 

słoną kropelkę? 

(cebula)

 

5. Zgadnij co to? 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi