Wigilijny dzień - scenariusz zajęć koleżeńskich dla 4, 5, 6 latków

3.8
4 oceny
Wigilijny dzień – zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia.
Cel główny:
- Zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia – ubierania choinki;
Cele szczegółowe:
- Rozpoznawanie i nazywanie drzew iglastych,
- Ukazanie konieczności zastępowania żywych drzewek choinkowych sztucznymi,
- Słuchanie opowiadania,
- Próby odpowiadania na pytania do przeczytanego tekstu,
- Dzielenie na sylaby nazw drzew iglastych,
- Wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski w nazwach drzew iglastych.
Przebieg:
1. Nawiązanie do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i zachęcenie do wysłuchania legendy o choince.
2. Opowiadanie utworu J. Dymkowskiej pt. „Legenda o choince” ilustrując sylwetami – dzieci wieszają sylwety na tablicę wg planu:
- Narodzenie Jezusa
- Odwiedziny w szopce pasterzy, zwierząt, ptaków...
- Rozmowa palmy i oliwki
- Rozpacz choinki spowodowana pogardliwymi słowami dumnych drzew
- Aniołek wynagradza skromność choinki
- Radość dzieciątka ze spotkania z choinką
3. Nawiązanie rozmowy na temat treści opowiadania i tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci opowowiadają o świątecznych przygotowaniach prowadzonych w domu, dzielą się wrażeniami z własnych przeżyć, układają zdania określające zwyczaje i nastrój wigilijny: choinka, kolęda, gwiazdka... Kontynuacja rozmowy o przedszkolnej choince, którą ubierały dzieci oraz o konieczności przygotowania stołu do wieczerzy wigilijnej. Podkreślenie ważnej rzeczy – wszyscy członkowie rodziny powinni wspólnie uczestniczyć w przygotowaniu stołu do wieczerzy wigilijnej
4. Nauczyciel recytuje wierszyk „Drzewa”: „Pieniek obok pieńka, chmura, wiele chmur. Połącz linią wraz, a otrzymasz las.” jednocześnie rysując na tablicy. Następnie powtarza wiersz, a dzieci rysują na swoich kartkach.
5. Nadchodzą święta – osłuchanie z piosenką, inscenizacja piosenki ruchem.
6. Zapoznanie z poszczególnymi gatunkami drzew: sosna, świerk, jodła, modrzew. Nawiązanie do konieczności dbania o przyrodę poprzez zastępowanie żywych drzewek choinkowych sztucznymi.
7. Próby odczytania nazw drzew - podział wyrazów na sylaby, wyodrębnianie głosek w nagłosie i wygłosie wyrazu.
8. Klasyfikowanie drzew według gatunku: na liściaste i iglaste – każde dziecko zabiera (rozłożone na stoliku) jedna sylwety drzewa i przypina do odpowiedniej części tablicy.
9. Choinka – ćwiczenie manualne – poprawianie po śladzie wykropkowanej sylwety drzewka iglastego.
LEGENDA O CHOINCE
Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Wszystko, co żyło wokół stajenki, chciało zajrzeć do niej i ucieszyć dziecię. Tuż przy stajence rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Co chwila zaglądały do stajenki i szumiąc listkami cicho szemrały słodką kołysankę Bożej Dziecinie. Jezus spał spokojnie w ramionach swej matusi. A kiedy się zbudził i otworzył oczęta, wtedy palma powiedziała do smukłej oliwki:
- Chodź, pójdziemy się pokłonić Jezusowi.
- Dobrze – zaszemrała oliwka – idźmy zaraz.
- Pójdę i ja z wami – dorzuciła cicho nieśmiała choinka.
- Ty? – rzekły pogardliwie dumne drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty dać możesz Jezusowi? Chyba chcesz go przestraszyć.
Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa, i cichutko zapłakała. Tymczasem palma pokłoniła się przed żłóbkiem i składając najpiękniejszy swój liść u stóp dzieciątka, powiedziała:
- Ofiaruję Ci, Dzieciątko Boże, ten liść, by chronił Cię od żaru słońca i złośliwego deszczu.
A drzewo oliwne, pochylając się nieco, upuściło ze swych soczystych gałązek kilka kropli przezroczystej oliwy o przepięknym zapachu. I cała stajenka pełna była teraz najsłodszej woni. Boże Dzieciątko uśmiechnęło się serdecznie i w podziękowaniu pokiwało im rączką. Zakołysała się radośnie dumna palma, zaszeleściło listkami uszczęśliwione drzewko oliwne. Tylko niepozorna choinka spoglądając na nie westchnęła żałośnie i rzekła do siebie ze smutkiem: