Zabawy dla dzieci w wieku 0-6 lat

Zabawy dla dzieci w wieku 0-6 lat
Drukuj Skomentuj

Zabawa u każdego dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Dzieci przeżywają w niej swoje emocje, mogą się czegoś nauczyć, czują się swobodnie. Zobaczcie jakie zabawy dla dzieci w wieku 0-6 lat Wam proponuję.

    1. Zabawy w kuchni

Wyciągnijcie kaszę, ryż, makarony, a także olej, wodę, mleko. Mieszajcie, przesypujcie, masujcie sobie ręce. Takie zabawy wpływają na zmysły i pozwalają pozbyć się napięcia czy pobudzenia.

    2. Zabawy w teatrzyki

Odgrywanie scenek, zabawy w sklep czy w lekarza. Bądźcie lekarzami, a Wasze dziecko niech będzie pacjentem. Potem na odwrót. Sprawdźcie jak Wam jest w takich rolach. Dzięki takim zabawom możesz rozpoznać np. z czym dziecku trudno podczas wizyty u lekarza.

    3. Dary natury

Na spacerze pozbierajcie dary natury – liście, kamyki, patyki, kasztany. W domu przygotujcie bukiet z liści, ludziki z kasztanów, kółko i krzyżyk z patyków i kamieni. Proces tworzenia tych elementów będzie już wspaniałą zabawą!

    4. Gotowanie

Przygotowywanie wspólnych posiłków również może być zabawą. Możecie wspólnie ugotować obiad, ale też przygotować specjalny deser, którego przepis sami ułożycie sobie w głowie. Zabawę możecie kontynuować wybierając się na piknik – zabierzcie koc i przygotowane posiłki. Zjedzcie to na łące lub w parku.

    5. Farby


Malowanie różnymi farbami (akwarelami, plakatowymi, akrylowymi), małymi i dużymi pędzlami, na różnych kartkach czy kartonach. Możecie porównywać kolory, intensywność barw, mieszać kolory i tworzyć cuda improwizując, zbytnio nie planując co ma powstać.

    6. Klocki


Klocki w najróżniejszy sposób mogą być wykorzystane w zabawie. Poza najbardziej oczywistym ich wykorzystaniem, można uczyć segregowania kolorów, liczenia czy budowania konstrukcji.

    7. Instrumenty

To zabawa dla osób mniej wrażliwych na dźwięk. Instrumenty możecie wykonać w domu – do jednej plastikowej butelki nasypcie soczewicę, do drugiej makaron penne, do trzeciej cieciorkę, a następnie zakręćcie zakrętkę. Sprawdźcie jak różne dźwięki wydają potrząsane butelki. Inny instrument to odwrócony garnek i łyżka – jaki teraz jest dźwięk? Porozmawiajcie czy to są przyjemne dla ucha dźwięki? Czy uda Wam się zagrać jakąś melodię?


W zabawie w gruncie rzeczy chodzi o zabawę! Czyli bardziej o emocje jakie mamy w związku z byciem z dzieckiem, aniżeli wykonanie scenariusza zabawy. Poprzez taki czas budujemy relację z naszym dzieckiem i napełniamy naszą uwagą.

 

Autor: Kasia Skóra

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!