Zabawy, które pomogą w wychowaniu dziecka

Zabawy, które pomogą w wychowaniu dziecka
Drukuj Skomentuj

Oprócz funkcji rozrywkowych, zabawa umożliwia dziecku zdobycie zdolności poznawczych i społecznych. Przebywając z naszym maluchem warto zadbać o rozwój dziecka, aktywnie spędzać z nim czas na wspólnej zabawie czy czytaniu książek. Umocni to z pewnością nasze więzi z dzieckiem i nie pozwoli, by w życiu malucha pojawiła się nuda. Niekiedy wspólne zabawy pomagają w wychowaniu dziecka. Sprawdźmy zatem jakie są sposoby na wychowawcze zabawy dla dzieci.

Zabawa wzmacniająca pewność siebie dziecka

 

Do zabaw wychowawczych możemy zaliczyć zabawę, która wzmacnia pewność siebie dziecka. Na dużej kartce papieru wspólnie z dzieckiem rysujemy jego sylwetkę. Maluch sam dorysowywuje włosy i buzię. Po wspólnym zastanowieniu się, w konturach sylwetki wpisujemy umiejętności, które już nabyło nasze dziecko i te, których jeszcze chciałoby się nauczyć. W ten sposób nasze dziecko dowie się ile już potrafi i w jaki sposób może on wykorzystać swoje umiejętności.

 

Zabawy ruchowe

 

Ruch i ćwiczenia fizyczne pomagają pozbyć się negatywnych emocji oraz rozładować nadmiar energii. Dzieci uwielbiają tańczyć, biegać i skakać - wykorzystajmy to zatem we wspólnej zabawie z maluchem! Włącz ulubione utowory dziecka, tańczcie razem, skaczcie, róbcie pajacyki czy przysiady. Dzięki temu nasz maluch z pewnością wprawi się w dobry nastrój, rozluźni się i łatwiej się skupi.


Wspólne gotowanie

 

Małe dziewczynki uwielbiają zakładać szpilki mamy i malować usta ich pomadkami. Dla chłopców niezwykłą atrakcją jest przejażdzka samochodem z tatą czy wspólne majsterkowanie. Dzieci często obserwują dorosłych i uwielbiają ich nasladować. Warto zwrócić na to uwagę i już od małego uczyć nasze dzieci pomocy w obowiązkach domowych. Maluchy uwielbiają zabawy w kuchni. Wielką atrakcją połączoną z nauką może być dla dzieci wspólne gotowanie. Przygotujmy składniki potrzebne na kanapki: chleb, masło, kolorowe warzywa. Niech dziecko samo przygotuje kanapki, które potem wspólnie zjecie. Pozwólmy dziecku, by pomogło nam przygotować ciasto: niech przygotuje składniki i pomoże w jego ugniataniu.

 

Planujecie wspólne gotowanie ze swoim maluchem? Przeczytajcie nasze pomysły na

 

Ćwiczenie umiejętności obserwowania

 

Zgromadźmy kilka przedmiotów, które nasze dziecko dobrze zna i rozpoznaje. Po chwili zakryjmy mu oczy i schowajmy jedno z nich. Jeśli dziecko odgadnie czego brakuje - pochwalmy go i bawmy się dalej, jeśli nie, zmotywujmy go do odgadnięcia dodatkowymi pytanami np. Przedmiot, który zabrałam jest czerwony i podłóżny. Możemy utrudnić zadanie zmieniając kolejność ułożenia przedmiotów. To doskonały trening spostrzegawczości dla naszego malucha! Kształt tych przedmiotów możemy także dodatkowo obrysować na kartce. Połózmy przedmioty przed dzieckiem i zachęćmy do do odszukiwania ich kztałtów.

 

Budowanie pewności siebie

 

Zabawa budująca tożsamość i pewność siebie dobrze sprawdzi się w sytuacjach kiedy nasze dziecko jest smutne i powątpiewa w swoje umiejetności. Pomóżmy uwierzyć dziecku w swoje zdolności, to ważne, aby już od małego budować w nim pewność siebie, pokazywać mu jego mocne cechy i pomagać rozwijać zainteresowania. Stwórzmy kolaż ze zdjęciami upamiętniającymi ważne chwile naszego dziecka: pierwsze kroki, pierwsze wypadające mleczaki, przedstawienie z okazji dnia mamy czy wygrana w konkursie. Powieśmy pracę w naszym domu i regularnie ją uzupełniajmy. Do kolejnej zabawy budującej pewność siebie naszego malucha potrzebujemy dużego worka lub torby. Umieszczamy go w dobrze widocznym miejscu w domu - najlepiej w pokoju dziecka, przygotowujemy małe karteczki i codziennie wraz z naszym maluchem, spisujemy, bądź rysujemy, co nam się dziś udało. Co jakiś czas sięgajmy po kartki i przypominajmy sobie ile rzeczy zrobiliśmy dobrze.

 

Szukasz pomysłu jakaktywne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem? Sprawdź nasze propozycje:

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi