Zasiłek opiekuńczy na dziecko - coraz trudniej go otrzymać. Co trzeba zrobić?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - coraz trudniej go otrzymać. Co trzeba zrobić?
Drukuj Skomentuj

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to dla wielu rodziców dodatkowy zastrzyk gotówki, gdy musi zostać w domu z dzieckiem. Okazuje się jednak, że coraz trudniej go otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić? Odpowiadamy.

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?


Zasiłek opiekuńczy stworzono z myślą o rodzicach, którzy muszą zostać w domu, by zaopiekować się chorym dzieckiem. Prawo do skorzystania z takiej opcji mają wyłącznie opiekunowie prawni dziecka, lub osoby, które utrzymują dziecko. Trzeba jednak najpierw spełnić szereg kryteriów, które uprawniają do odbioru pieniędzy.

 

Zasiłek opiekuńczy na dziecko 2023. Jakie warunki trzeba spełnić?


Rodzice, które chcą otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko, muszą być zatrudnieni na umowę o pracę, umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług.

 

Sprawdź także: Czy babcia może wziąć wolne na dziecko? Odpowiedź cię zaskoczy

 

Kto ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Prawo do świadczenia przysługuje osobie, która także współpracuje ze zleceniobiorcą, wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy o pracę nakładczą, prowadzi działalność pozarolniczą lub współpracuje z taką osobą. Zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać też członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych.
Choć prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu, zasiłek dostanie tylko ten rodzic, który jako pierwszy złoży wniosek.


Zasiłku nie dostaniemy w momencie, gdy w naszym gospodarstwie domowym są osoby, które mogą zająć się chorym dzieckiem. Co więcej zasiłek ten nie przysługuje na dzieci młodsze niż dwa lata.

 

Zasiłek opiekuńczy na dziecko – ile można zyskać?


Kwota zasiłku to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość zasiłku wylicza ZUS albo płatnik składek. Warto jednak wiedzieć, że jest to kwota przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, przed miesiącem, w którym dany rodzic opiekuje się chorym dzieckiem.

 

Sprawdź również: Ulga na dziecko 2023 - jaki jest limit dochodu?


W przypadku osób zatrudnionych na umowę, od tej kwoty należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne w tej części. W przypadku pozostałych osób ZUS kwotę miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy należy pomniejszyć o 13,71 proc.


Pobieranie zasiłku opiekuńczego na dziecko może trwać maksymalnie:

 

  • 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat,
  • 14 dni w roku kalendarzowym - jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat,
  • 30 dni w roku kalendarzowym - jeśli opiekujesz się chorym niepełnosprawnym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!