Bezpieczny przedszkolak na drodze - edukacja komunikacyjna - strona 2
METODY I FORMY PRACY:
- rozmowy, opowiadania i dyskusje dające dziecku możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami, obserwacjami i doświadczeniami
- zagadki
- zabawy tematyczne
- obserwacje, pokaz
- wykorzystanie pomocy dydaktycznych – plansz, ilustracji
- zabawy w terenie
- zabawy z wykorzystaniem pedagogiki zabawy i elementów dramy
- twórczość plastyczna
- wycieczki i spacery
- prelekcje
- filmy edukacyjne
- spotkania z osobami czuwającymi nad bezpieczeństwem na drogach (policja, straż miejska)
- przedstawienie o tematyce „Zasady ruchu drogowego”
MONITOROWANIE
- prace plastyczne
- quiz dla dzieci i rodziców
- galeria prac konkursowych „Pojazdy”
- „Jesteśmy bezpieczni na drodze”- przedstawienie teatralne
- zaświadczenie o spotkaniu z policją
- zaświadczenie o spotkaniu ze Strażą Miejską
LITERATURA
„Bądź ostrożny na drodze”- Produkcja pomocy szkolnych BRO-POSZ
„Wybór literatury....”- H. Kruk
„Z ludźmi i przyrodą” H. Kruk
„Krakowiaczek” - W. Chotomska Wydawnictwa Komunikacji i Łączności W-wa 1985
„Przygoda z małpką” S. Szuchowa
„Wychowanie w przedszkolu” 05.05. 1999 str. 367-368
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ZASADY RUCHU DROGOWEGO”
I CELE OGÓLNE:
- uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo dziecka na ulicy
- zapoznanie z ogólnymi zasadami ruchu dla pieszych
- pomaganie dziecku w rozwiązywaniu sytuacji problemowych
- umiejętność stosowania wiedzy z zakresu ruchu pieszych podczas poruszania się po ulicach
II CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko wie, że należy poruszać się w mieście po chodnikach, poza miastem lewą stroną drogi jeżeli brak jest chodnika lub miejsca przeznaczonego dla pieszych
- wie, że zabawa przy ulicy może grozić wypadkiem
- potrafi przechodzić przez ulicę w miejscach oznakowanych z sygnalizacją lub bez
- zdaje sobie sprawę, że przechodząc przez jezdnię zawsze należy zachować szczególną ostrożność
- wspólnie z kolegami próbuje rozwiązać sytuację problemową
III METODY:
- słowno – oglądowa
- problemowa
IV ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- ilustracje przedstawiające sceny rodzajowe z zachowania się na ulicy
- przygotowana maskotka pomocna w utrwalaniu wiadomości
V PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Opowiadanie nauczyciela na podstawie ilustracji:
Trzech kolegów umówiło się, że pójdą razem grać w piłkę na boisko. Aby dotrzeć do boiska musieli przejść przez ruchliwą ulicę dwujezdniową. Pierwszy chłopiec bez zastanowienia przebiegł na drugą stronę ulicy. Drugi chłopiec poprosił dorosłego o przeprowadzenie na drugą stronę. Trzeci chłopiec udał się do najbliższego przejścia dla pieszych.
2. Stworzenie sytuacji problemowej:
Który z chłopców postąpił właściwie? – ocena zachowania chłopców przez dzieci.
3. Przedstawienie dzieciom maskotki- przewodnika ruchu drogowego. Maskotka ta będzie towarzyszyła dzieciom zawsze podczas zajęć dotyczących zasad ruchu drogowego i podczas grupowych spacerów i wycieczek. Wymyślenie przez dzieci imienia dla maskotki- przewodnika ruchu drogowego.
4. Rady dane przez maskotkę w formie wierszowanej:
Dzieci zwierzęta uwielbiają
i zawsze o nich pamiętają
Nawet przechodząc przez ulicę
szukają zebry czy uwierzycie?
Każdy do rysowania skory
wie, jak ważne są kolory.
Czerwony, żółty i zielony
Błyszczeć bardzo lubi Janek,
Wśród kolegów, koleżanek
Lecz nie czeka na oklaski
Przypinając swe odblaski.
5. Wnioski z zajęć:
nie przebiegaj przez jezdnię
przechodząc przez przejście spójrz najpierw w lewo, potem w prawo i znowu w lewo
najlepiej przechodź przez ulicę w miejscach do tego przeznaczonych