Jak klaps wpływa na dziecko?

Jak klaps wpływa na dziecko?
Drukuj Skomentuj

Kiedy dziecko jest niesforne, czasem naprawdę trudno z nim wytrzymać i nie dać mu niewinnego klapsa. Niestety, kary fizyczne generują ogromne problemy natury psychicznej. Jak zastąpić klaps inną reakcją?

Jak klaps wpływa na nasze dziecko?

 

Faktem jest, że klapsy nie zmniejszają agresji i złego zachowania u dziecka. Przeprowadzone badania dokładnie pokazują, że kary fizyczne wzmagają agresję u dzieci, negatywne zachowanie i powodują liczne problemy ze zdrowiem psychicznym. Klapsy mają nawet podobne skutki, co przemoc fizyczna. Potwierdza to badaczka Elizabeth Thompson Gershoff: „Klapsy powodowały niezamierzone szkodliwe konsekwencje i nie wywoływały ani natychmiastowego, ani bardziej długofalowego posłuszeństwa, czyli efektów, których rodzice oczekują, dyscyplinując swoje dzieci”. Dzieci karane klapsem czują strach. W ten sposób zatraca się ich tożsamość - umiejętność rozpoznawanie własnych uczuć. Potem wyrastają one na dorosłych, którzy żyją w ciągłym strachu przed karą.

 

Co złego jest w klapsie?

 

Istnieje wiele powodów potwierdzających szkodliwość klapsów:

 • Klaps uniemożliwia skuteczną komunikację.
 • Dziecku należy się szacunek. Brak szacunku wobec dziecka to jego uprzedmiotowienie. Klaps łamie zaufanie i narusza bezpieczeństwo dziecku.
 • Klaps to sprawianie dziecku bólu. 
 • Klaps pokazuje dziecku, że przemoc jest sposobem na rozwiązywanie powodów.
 • Klapsy prowadzą do traumy.
 • Rodzic dający klapsy, pokazuje swoją bezsilność


Czym zastąpić klapsa?

 

 

 1. Zacznij od okazywania uwagi i zainteresowania dziecku.
 2. Rozmawiaj z nim, okazuj mu szacunek.
 3. Stosuj naturalne konsekwencje: dziecko dotknie gorącego grzejnika, oparzy się, niekorzystanie parasola - dziecko zmoknie.
Jeśli twoje dziecko reaguje agresją, to przede wszystkim z nim rozmawiaj o pojawiających się problemach i pytaj o powody jego zachowania. Wytłumacz dziecku, jakie są konsekwencje jego działania. Wypracuj z maluchem techniki, które pozwolą mu wyładować, lub zmniejszyć złość:
 • Ściskanie zabawki lub plasteliny.
 • Zamykanie oczu i wyobrażanie sobie czegoś pozytywnego.
 • Wdychanie i wydychanie powietrza i liczenie do 10.
Dzięki tym technikom, dzieci uczą się pozytywnych zachowań. Poznają powody swojej złości i starają się na nie reagować w odpowiedni sposób.

 

Źródło:  www.nhs.uk; „Bunt Ciała” Alice Miller;  „Łagodna dyscyplina” Sarah Osckwell-Smith; „Klaps – niewinna forma stosowania przemocy”, Aleksandra Kaczmarczyk. 

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!