Rodzaje przedszkoli

Rodzaje przedszkoli
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców zastanawia się jakie przedszkole najlepiej pasuje do ich dzieci. Niektóre placówki ukierunkowały się na konkretny profil, dzięki czemu możliwe jest rozwijanie poszczególnych zdolności maluchów. Przedstawiamy rodzaje przedszkoli, które są miejscem nabywania nowych umiejętności i wspaniałej zabawy, podczas której nawiązują się pierwsze przyjaźnie. 

Przedszkole językowe


Obecnie panuje przekonanie, że dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się języka obcego, ponieważ maluchy z łatwością przyswajają sobie nowe wiadomości. Dlatego dwujęzyczne i językowe przedszkola cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nauka w takim przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Dzieci uczą się obcojęzycznych piosenek i wierszyków, a podczas zajęć często towarzyszy im native speaker oraz polski opiekun. Inną metodą stosowaną przez przedszkola językowe to zwiększanie liczby zajęć językowych. Warto też pamiętać, że nauka dziecka w przedszkolu językowym nie sprawi, iż zacznie ono od razu płynnie mówić w obcym języku.

 

Aby dziecko rozwijało swoje zainteresowania zapisz je na unwersytet! Wejdź i zobacz: Uniwersytet dla dzieci

 

Przedszkole artystyczne


Jeżeli zauważyliśmy, że nasz maluch jest szczególnie wrażliwy na sztukę, chętnie rysuje albo lubi występować warto pomyśleć o posłaniu go do przedszkola artystycznego. W takiej placówce dziecko pozna różnorodne techniki plastyczne dla dzieci a także dowie się więcej o kulturze. W ramach zajęć w przedszkolu artystycznym pociechy odwiedzają galerie i wystawy oraz biorą udział w koncertach. Maluchy mogą korzystać również z lekcji tańca, dramy czy gry na pianinie. Dzięki temu rozwiną swoje artystyczne pasje i staną się wrażliwe na piękno otoczenia.

 

Przedszkole Montessori


Metoda Montessori została stworzona przez włoską lekarkę, Marię Montessori. Metoda ta zakłada, że dzieci rozwijają się w różnym tempie, uczy samodyscypliny i rywalizacji. Każdy maluch wykonuje zadania samodzielnie, przez co poznaje swoje mocne i słabsze strony. W przedszkolach tego typu nie ma grup wiekowych, starsze dzieci przebywają z młodszymi. Poprzez obserwację starszych maluchy usamodzielniają się, a starsze dzieci uczą się opieki nad mniejszymi. Metoda Montessori w dużym stopniu wspomaga rozwój dziecka, rozwijanie jego osobowości i zainteresowań. Nauczyciel w takim przedszkolu pomaga oraz dopinguje do działania i nie wyręcza dziecka w żadnych czynnościach.

 

Przedszkole integracyjne


W przedszkolu integracyjnym dzieci niepełnosprawne bawią się wspólnie ze zdrowymi. Sprawia to, że uczą się akceptacji i wzajemnej tolerancji, dowiadują się również jak można pomagać kolegom o innych potrzebach. Dzieci uświadamiają sobie ile przeszkód muszą pokonać niepełnosprawni by móc w pełni korzystać z życia. W przedszkolach integracyjnych pracują specjaliści tacy jak logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci oraz oligofrenopedagodzy.

 

Przedszkole sportowe


W wieku przedszkolnym najłatwiej wpajać dzieciom nawyki prozdrowotne oraz zaszczepić w nich zainteresowanie sportem. Zajęcia sportowe dla dzieci w przedszkolu sportowym rozwijają umiejętności psychomotoryczne maluchów. Dzięki ćwiczeniom prawidłowo się rozwijają a także uczą pracy w zespole. W przedszkolach sportowych często organizowana jest nauka pływania, gry w piłkę lub tenisa. Wszystkie zajęcia sportowe dla dzieci odbywają się pod okiem doświadczonych i wykwalifikowanych trenerów.

 

Może warto pomyśleć o założeniu własnego przedszkola? Dowiedz się co należy zrobić i zobacz: Jak założyć przedszkole?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi