Scenariusz - Czy znamy te bajki i baśnie

Scenariusz - Czy znamy te bajki i baśnie
4.2
5 ocen
Oceń

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 5 -  LETNICH


Cele ogólne:

  • Utrwalanie wiedzy na temat różnych baśni.
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych.
  • Rozwijanie wrażliwości muzycznej.

 

Cele operacyjne:


1.    Właściwie przyporządkowuje atrybuty do postaci.
2.     Podaje tytuł bajki z której pochodzi ilustracja.
3.    Układa obrazek z części.
4.    Wykonuje układ taneczny według wskazówek nauczyciela.
5.    Odtwarza rytm według kodu ruchowego.


Metody wg. Kwiatkowskiej:

 

o    czynne:      

- zadań stawianych do wykonania
- kierowana aktywnością
o    słowne:      

- objaśnienia
-  rozmowa
- list
- instrukcje
o    oglądowe:  
- pokaz
-  ilustracje
- utwory muzyczne



Formy pracy:

  • zbiorowa
  • grupowa
  • indywidualna


Pomoce dydaktyczne: 


ilustracje o tematyce bajkowej, list od wróżki, pocięte obrazki bajkowe, pudełko kolorowe, utwory muzyczne, tamburyno, bębenek, tarka, podkładki, pompony, małe ilustracje  księżniczek i rycerzy, patyczki, cyferki, spinacze.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Wprowadzenie do zajęć piosenką ,,Witajcie W naszej bajce.”
2. Zabawa ,,Rekwizyty"- wylosowywanie przez chętne dzieci z pudełka ilustracji przedmiotów, postaci- nazywanie ich, odgadywanie tytułu bajki, dopasowywanie ilustracji do odpowiedniej   bajki.
- pantofelek, różdżka, - ,,Kopciuszek"
- lusterko, jabłko- ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"
- chatka z piernika, Baba Jaga - ,,Jaś i Małgosia"
Następnie dzieci  siadają w parach, otrzymują ilustracje z bajek i przedmioty do nich pasujące. Mają za zadanie dobrać je w pary (dzieci zdolne otrzymują 2 komplety więcej).  Wyjaśniają co oznacza dany rekwizyt w bajce.
3. Zabawa z piosenką ,,Krzyżowaniec”.
4. Układanie rytmów. Nauczyciel wyjaśnia, że księżniczce odpowiada klaśnięcie w dłonie, rycerzowi tupnięcie nogą, natomiast patyczkowi uderzenie dłońmi w uda. Prosi dzieci   o odtworzenie zaprezentowanego przez n-la rytmu za pomocą ilustracji i patyczków, według zapamiętanej kolejności. Następnie rozszerzamy ilość proponowanych rytmów.
5. „Czerwony Kapturek, Babcia i Wilk” – zabawa ruchowa.
Dzieci stoją w rozsypce. Kiedy usłyszą dźwięk tamburyna zamieniają się w beztroskiego Czerwonego Kapturka, który podskakując idzie do domku babci. Gdy usłyszą dźwięk bębenka zamieniają się w babcię, która spaceruje po swoim domku. Na dźwięk tarki wcielają się w wilka, który skrada się cichutko do domku babci.
6. Układanie w parach pociętych obrazków o tematyce bajkowej w całość. Dzieci podają tytuł bajki, baśni jaką przedstawia ułożony obrazek. Zdolne dzieci przeliczają ilość elementów układanki i zaznaczają spinaczem odpowiednią liczbę.
7. Układ taneczny z pomponami do piosenki ,,Mama Mia” zespołu Abba.
8. Wyciszenie z piosenką ,,Budujemy ciszę.”
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, rozdanie medali.


Opracowała:


Mariola Kotlicka


Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi