Scenariusz zajęć Mali strażnicy przyrody

Scenariusz zajęć Mali strażnicy przyrody
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć dla przedszkolaków

porusza tematy związane z naturą oraz szanowaniem środowiska

Szczególnie może przydać się w okresie wiosenny

20.03 - pierwszy Dzień Wiosny

22.04 - Dzień Ziemi

 

Dbajmy o las

 

Cele ogólne: 

 

  • uświadomienie konieczności dbania o lasy,
  • rozwijanie mowy.

 

 

Cele operacyjne:

Dziecko: 

 

  • rozpoznaje pozytywne i negatywne zachowania wobec przyrody,
  • rytmizuje podany tekst.

 

 

Metody pracy:

 

 

  • słowna - rozmowa,
  • oglądowa – pokaz,
  • obserwacja, c
  • zynna – zadania stawiane dzieciom do wykonania;   

 

 

Środki dydaktyczne:

wiersz E. Chilińskiej-Karpowicz Wieje wietrzyk, fragment wiersza J. Kasperkowiak Mali strażnicy przyrody, teatrzyk Kłopoty leśnego krasnala, sylwety do teatrzyku, obrazki przedstawiające: las zadbany i zdewastowany, leśne rośliny i zwierzęta, las wiosną, nagranie muzyki, gazety, bębenek, duży arkusz papieru w kształcie drzewa, hasło z liter, elementy drzewa z kolorowego kartonu, kosze na śmieci, zdjęcia drzew liściastych i iglastych, obrazki liści, klej, tablica demonstracyjna dla nauczyciela

 

 

 

Przebieg zajęć

 

I

 

1. Oglądanie obrazków

 

  • przedstawiających prawidłowe i nieprawidłowe zachowania dzieci w lesie. 
  • Opowiadanie, co się na nich dzieje. 
  • Określanie, czy dzieci zachowują się właściwie i jak wyglądał las po ich pobycie. 
  • Odpowiadanie na pytanie: Co należy zrobić, o czym należy pamiętać, aby nie szkodzić środowisku?  
  • Kolorowanie rysunków dzieci.

 

 

2. Oglądanie zdjęć wybranych drzew iglastych i liściastych;

 

  • nazywanie ich, porównywanie wyglądu; zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści.
  • Rozpoznawanie liści; przypinanie ich pod zdjęciem właściwego drzewa (np.: kasztanowca, wierzby, klonu, sosny, dębu). 

 

 

3.Ćwiczenia poranne – zestaw XXIX.

 

 

  • Zabawa rozwijająca szybką reakcję na sygnał Dzieci w lesie. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza grupa – drzewa, stoi w rozsypce, druga – dzieci, porusza się swobodnie między drzewami. Na uderzenie w bębenek dzieci jak najszybciej przykucają za najbliższym drzewem. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.
  • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Rzucamy szyszkami. Dzieci spacerują po lesie, co pewien czas podnoszą szyszkę i rzucają nią z dużym zamachem jak najdalej.
  • Zabawa z elementem czworakowania Przedzieramy się przez leśne zarośla. Dzieci poruszają się na czworakach między wyobrażonymi zaroślami, co pewien czas prostują się i maszerują do przodu.

 

 

  • Zabawa rozwijająca wyczucie ciała i przestrzeni Toczymy zwalony pień. Dzieci dobierają się parami. Pierwsze dziecko jest przewróconym przez burzę pniem drzewa – leży na podłodze, drugie delikatnie turla pień w różnych kierunkach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Po chwili następuje zmiana ról.
  • Ćwiczenia ramion i tułowia Piłujemy drzewo. Dzieci stoją w parach, twarzami do siebie. Podają sobie ręce i naprzemiennie przeciągają je do przodu i do tyłu z równoczesnym pochylaniem i odchylaniem tułowia – naśladują piłowanie drzewa.
  • Ćwiczenie uspokajające Wracamy z lasu. Dzieci maszerują parami po obwodzie koła za wybraną parą. Co jakiś czas następuje zmiana prowadzących i kierunków.

 

 

 

II

 

 

1. Teatrzyk sylwet na podstawie utworu Kłopoty leśnego krasnala.

 

  • Wypowiedzi dzieci na temat: Co to jest las? 
  • Dzieci podają swoje skojarzenia ze słowem las. Nauczyciel zapisuje je na dużym arkuszu papieru w kształcie drzewa, wokół hasła: Las to... ułożonego z liter (przyklejonego i odczytanego wspólnie z dziećmi)

 

.

2. Rozwiązywanie zagadki. 

 

Ma koronę, choć królem nie jest.

Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.

W lecie chłodzi cię przyjemnie, 

zimą stoi nagie, ale nadal piękne.

(drzewo)

Twoje uwagi i pomysły

Tagi