W co się bawić z dzieckiem?

Kinga,

Mam 3, 5 letnią bardzo energiczną córeczkę. Po powrocie z przedszkola z reguły dzieci są chyba zmęczone, a tak mi się przynajmniej wydawało, a Julcia chce się ciągle bawić. Proszę o podpowiedź, co do rodzaju zabaw, które mogą zainteresować takiego malucha?

Monika Filip
specjalista

Droga Mamo!

Julcia jest w wieku, kiedy zaczyna się znaczna poprawa koordynacji, a naturalny wzrost stwarza wiele możliwości do zabawy.  Zabawa pozwala się dziecku stać, kim ważnym, decydować o jej przebiegu, brać w niej udział. W tym wieku dzieci są szczególnie wrażliwe na nowe sytuacje, informacje, poznając świat wszystkimi zmysłami, a ruch i ciągła aktywność w formie zabawy rozładowuje napięcia, poprawia kondycje, relaksuje.

Oto przykłady zabaw, które można wykonywać zarówno w domu jak i na powietrzu:

 • ślady stóp - jeśli tylko nie przeszkadza ci odrobina bałaganu ta zabawa jest bardzo lubiana przez dzieciaki. Potrzebne będą farby, szary lub biały duży format papieru. Farbami można pomalować stopy lub dłonie i zostawiać ślady. Bądź też stworzyć z rodzicami jakiś piękny obrazek.
 • chodzenie po linie- ze sznurka lub narysowana linia i zawody koto bez potknięć i upadków przejdzie o linie najszybciej lub najdokładniej. Wariantów tej zabawy może być wiele, wszystko zależy od pomysłowości dziecka.
 • kałuży w kałużę – w raz z dzieckiem można powycinać różne kształty kałuż, a następnie zawody w przeskakiwaniu po kałużach np. co 2 kałużę skok.
 • stempelki z ziemniaków
 • skacz jak najdłużej- skacz na jednej nodze, skacz na dwóch nogach.


Niewątpliwie każdy moment spędzony z dzieckiem, jest bardzo ważny dla jego rozwoju, a to wszystko zaprocentuje w przyszłości.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

 • Jadwiga
  odpowiedz

  Mam 4 letniego synka i pół roku starszą córcię. Oboje są bardzo aktywni i podobnie jak Pani Kinga nie wiedziałam jak rozładować ich niekończącą się energię. Postanowiłam częściej wychodzić na spacery na które zabierałam także psa, którego moje pociechy uwielbiają. Wspólna zabawa w berka w parku oraz bieganie z psem sprawiało, że dzieci nie tylko wracały do domu zmęczone ale poprawił im się apetyt. Uważam, że zabawa na świeżym powietrzu to najlepsza forma spędzania wolnego czasu z naszymi maluchami.

 • Magda
  odpowiedz

  I jeszcze zabawy muzyczne - Baloniku mój malutki, rosnij duzy okrąglutki. Balon rośnie ze az strach, przebrał miare no i trach :-)
  Lub Kółko graniaste.