W ramach naszej witryny używamy plików cookies, aby zapewnić świadczenie usług na najwyższym poziomie. Jeśli będziesz kontynuować, uznamy, że zgadzasz się na korzystanie z plików cookies na naszej stronie. Możesz w każdej chwili dokonać zmiany ustawień dotyczących plików cookies w swojej przeglądarce internetowej. Kliknij po więcej szczegółów. AKCEPTUJĘ

"Z mamą w kuchni" scenariusz zajęcia

5.0
1 ocena
Oceń

Blok integralny "Z mamą w kuchni" - Zabawy dydaktyczne, wprowadzenie cyfry 4, wykonanie deseru dla mam.

TREŚCI PROGRAMOWE:
- udział w różnych zabawach dydaktycznych;
- tworzenie motywacji do samodzielnego czytania i wywoływanie zainteresowania napisami w sali i tekstami w książkach;
- określanie miejsca głoski na początku, na końcu i w środku wyrazu;
- próby globalnego czytania wyrazów połączonych z obrazkiem lub konkretem;
- tworzenie figur z linek, sznurków;
- doskonalenie spostrzegania i rozpoznawania kształtów figur geometrycznych płaskich i przestrzennych w otoczeniu i na obrazkach, porównywanie ich z poznanymi figurami;
- posługiwanie się liczebnikami głównymi 10, określanie liczby elementów liczebnikiem (ile jest?), przeliczanie elementów w zbiorach różnymi sposobami, np. od lewej do prawej, odwrotnie lub od dowolnego miejsca – spostrzeganie, że liczba elementów nie zmienia się;

CELE:
Dzieci będą:

- rozwiązywać zagadki słuchowe;
- układać ze sznurka cyfry, spostrzegać je i rozpoznawać w otoczeniu;
- posługiwać się liczebnikami głównymi i przeliczać do 10, określać liczbę elementów liczebnikiem i odwzorowywać zbiory za pomocą liczmanów;
- poznawać cyfrę 4 oraz posługiwać się cyframi 1, 2, 3,
- znać przepisy bezpieczeństwa i higieny dotyczące pracy w kuchni;
- wykonywać deser dla swoich mam.

METODY PRACY:
- podające: rozmowa, objaśnienia, opis;
- eksponujące: pokaz, obserwacja;
- problemowe: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
- pedagogika zabawy

FORMY PRACY:
- z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- akcesoria kuchenne takie jak: deska, nóż, tarka, miska, trzepaczka, pałka, wałek, mikser, łyżeczki, fartuszki, talerzyki, serwetki;
- masa twarogowa przyrządzona wg przepisu w scenariuszu oraz posypka
- piosenka „Mama w kuchni” - CD,
- zabawa z pedagogiki zabawy „Wszyscy są” oraz „Wszystkim pięknie dziękujemy” - CD
- ilustracje przedstawiające herbatniki – 10 sztuk;
- cyfry 1, 2, ,3, 4 (duże do zawieszenia na tablicy i komplet dla każdego dziecka);
- litery – a, o , m (małe i wielkie);
- kolorowe sznurki;
- podręczniki: Łukasik S., Petkowicz H., Karaszewski S.: Wesoła Szkoła sześciolatka. Część 2.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie
Dzieci witają swoich rodziców zabawą z pedagogiki zabawy. Ustawiają się w kole parami z rodzicami i śpiewają piosenkę „Wszyscy są – witam was”.

2. Scenki dramowe „Co mama robi w domu?”

Wybrane dziecko pokazuje jakąś czynność wykonywaną przez mamę domu, pozostałe zgadują co to jest za czynność, odpowiada tylko wybrane przez prowadzącego dziecko. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to ono zadaje następną zagadkę, za pomocą ruchu.

3. Piosenka „Mama w kuchni”

Dzieci ustawione w półkole, śpiewają piosenkę „Mama w kuchni”. Podczas refrenu śpiewają i klaszczą.

4. Zagadki słuchowe „Odgłosy kuchni”.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kuchenne akcesoria i wraz z dziećmi tłumaczy do czego one służą:
- Tarka – do tarcia, rozdrabniania np. warzyw
- Trzepaczka – do ubijania piany;
- Nóż i deska– do krojenia, siekania;
- Wałek – do wałkowania ciasta;
- Pałka – do ucierania; itp.

Następnie nauczycielka chowa przedmioty za przedszkolny teatrzyk i używa tych przedmiotów za zasłonką, zadaniem dzieci jest zgadnąć czego używa (zagadki słuchowe). Rozmowa z dziećmi na temat nowoczesnego sprzętu AGD i bezpiecznego stosowania wszystkich kuchennych akcesoriów.

5. Utrwalenie znanych dzieciom cyfr i liter. Wprowadzenie cyfry 4.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi