Ćwiczenia utrwalające znajomość figur geometrycznych - konspekt

„Ćwiczenia utrwalające znajomość figur geometrycznych, rozwijające uwagę i percepcję przestrzenną”- konspekt sytuacji edukacyjnej
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych
- kształtowanie umiejętności porównywania i grupowania figur
- doskonalenie umiejętności liczenia
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- słuchowo-ruchowej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- przestrzega wspólnie ustalonych zasad zabawy w wyznaczonym miejscu
- stosuje się do obowiązujących reguł w zabawach ruchowych
- rozpoznaje kształty figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) oraz używa ich nazw
- odwzorowuje kształt figur geometrycznych za pomocą sznurka i patyczków
- klasyfikuje wybrane figury wobec trzech kryteriów: kształtu, koloru, ilości kropek
- układa figury geometryczne na odpowiednim polu na planszy według podanych kryteriów
- dodaje kropki na dwóch kostkach i podaje wynik dodawania
- rzuca woreczek do celu i skacze obunóż na pole oznaczone liczbą stanowiącą wynik dodawania ilości kropek na dwóch kostkach
- koloruje korale według podanego kodu przeliczając kropki na każdym koraliku
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Metody pracy:
- percepcyjna – pokaz
- czynna – zadania stawiane do wykonania
- słowne
Pomoce dydaktyczne: zagadki dotyczące figur geometrycznych, figury geometryczne wycięte z kartonu, sznurki, patyczki, płyta z muzyką „Taniec rosyjski” Piotra Czajkowskiego, figury geometryczne na sznurku, plansza z figurami, puzzle do ułożenia gry „W klasy”, woreczek, 2 kostki do gry, praca „Korale”, kredki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie: „Witam wszystkich, którzy…” – dzieci i nauczyciel stają w kręgu. Prowadzący wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane wykonują określone przez nauczyciela ruchy, np. Witam wszystkich, którzy przyszli do przedszkola…; Witam wszystkich , którzy są uśmiechnięci…
2. Zabawa dydaktyczna „Figury geometryczne” – Nauczyciel czyta zagadki dotyczące figur geometrycznych. Dzieci słuchają zagadek i podnoszą do góry po kolei tylko tą figurę, która jest rozwiązaniem danej zagadki.
Następnie dzieci z patyczków układają trójkąt i kwadrat a ze sznurka- koło i prostokąt.
3. Zabawa ruchowa „Figura, kolor, liczba…" – każde dziecko otrzymuje figurę geometryczną na sznurku z liczbą kropek od 1 do 5, którą zawiesza na szyi. Dzieci poruszają się w rytm muzyki do utworu „Taniec rosyjski” Piotra Czajkowskiego. Na przerwę w muzyce nauczyciel mówi np.: Figura, kolor, liczba a zadaniem dzieci jest połączyć się według kształtów, kolorów lub takiej samej ilości kropek na figurze. Zabawę powtarzamy kilka razy.
4. Zabawa dydaktyczna „Plansza z figurami” – dzieci po kolei wybierają daną figurę w określonym kolorze i z właściwą ilością kropek i układają ją na planszy w odpowiednim polu.
5. Zabawa „W klasy” – na dywanie rozłożone są puzzle jak do klasycznej gry w klasy. Każde dziecko po kolei rzuca 2 kostkami do gry i ustala wynik dodawania oczek na kostkach. Następnie rzuca worek gimnastyczny na odpowiednie pole i skacze z pola na pole, podnosi worek i skacząc wraca na początek gry.
6. Praca „Korale” – przy stolikach dzieci kolorują korale według podanego kodu np. koralik z 4 kropkami na czerwono itp.
7. Zakończenia zajęć oraz podziękowanie, pochwalenie dzieci za udział w zajęciach.
Opracowała: Edyta Nowicka