Jak wybrać fotelik samochodowy?

Jak wybrać fotelik samochodowy?
Drukuj Skomentuj

Odpowiedni dobór fotelika samochodowego jest niezwykle ważny. Każdemu rodzicowi zależy nie tylko na komforcie podróży dziecka, ale też na bezpieczeństwie.  Wakacje to czas, gdy wielu z nas decyduje się na podróżowanie samochodem. Przeczytaj, by dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę w wyborze fotelika samochodowego.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?


Według przepisów prawnych dziecku do 150 cm musi w trakcie jazdy przebywać w foteliku samochodowym. Fotelik powinien być dobrej jakości, być bezpieczny i wygodny. Nie powinien na nim oszczędzać żaden rodzic. Jeśli jednak musisz kupić fotelik używany – koniecznie sprawdź jego stan. Sprawdź również, czy fotelik ma homologację ECE czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony symbolem ECE R44. Zapoznaj się również z wynikami testów zderzeniowych. Jeśli nie ma  takich testów – zrezygnuj z zakupu fotelika samochodowego tej firmy.

 

Jak dopasować fotelik samochodowy do dziecka?


Podział fotelików ze względu na wagę:
1. grupa 0 dla niemowląt  o wadze mniejszej niż 10 kg
2. grupa 0+ dla niemowląt - o wadze mniejszej niż 13 kg
3. grupa I dla niemowląt - o wadze od 9 do 18 kg
4. grupa II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg
5. grupa III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg

 

Jak dopasować fotelik samochodowy do auta?


Stabilne zamontowanie jest najważniejsze.  Dużo droższym, ale gwarantującym bezpieczeństwo rozwiązaniem, jest fotelik samochodowy z systemem Isofix.  Pozwala on na szybkie i stabilne zamontowanie fotelika w aucie bez użycia pasów bezpieczeństwa. System ten worzą sztywne uchwyty, zamontowane na stałe w aucie między oparciem a siedziskiem (albo na specjalnej bazie, którą dokupuje się wraz z fotelikiem) oraz zaczepy znajdujące się na foteliku. Fotelik mocuje się, zatrzaskując uchwyty.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!