Lekcje online dla przedszkolaków i uczniów - jak się do tego zabrać?

Lekcje online dla przedszkolaków i uczniów - jak się do tego zabrać?
Drukuj Skomentuj

Zawieszenie pracy placówek oświatowych wprowadziło spory zamęt. Nauczanie online dla wielu nauczycieli okazało się nie lada wyzwaniem. Nie jest to jednak takie straszne, jak może Ci się wydawać. Sprawdź, od czego zacząć zdalną naukę ze swoimi uczniami.

Jakie narzędzia będą pomocne?

 

    • E-mail – zdecydowanie najprostszy sposób komunikacji internetowej.  W przypadku potrzeby korespondencji z daną klasą czy grupą możesz utworzyć listę korespondencyjną i wysyłać wiadomość nawet do kilkunastu osób.  Istnieje również możliwość wysyłania załączników. Należy jednak pamiętać, że rozmiar załącznika jest ograniczony – mowa tu o dużych plikach np. filmach.

    • Skype-  jeśli chcesz utrzymać bezpośredni kontakt z uczniami wypróbuj narzędzie, które umożliwi Ci utworzenie wideokonferencji. Będziecie się widzieć i słyszeć. Ponadto, możesz udostępnić uczniom zawartość swojego ekranu. Bardziej zaawansowanymi, ale również prostymi w obsłudze narzędziami będą YouTube, Google Hangouts Meet czy Microsoft Teams.

Videoporadnik: https://www.youtube.com/watch?v=e03Wwp6_BrI

    • Messanger – zaproponuj rodzicom przedszkolaków lub swoim starszym uczniom utworzenie wspólnej konwersacji. To najszybsza  forma komunikacji. Co więcej, możesz zachęcić rodziców  do udostępniania prac dzieci, wspólnych zabaw itp. Niezwykle ważny jest kontakt dzieci między sobą. Ogromną radość sprawia maluchom wzajemna rozmowa.

    • Chmura -  wirtualny dysk jest bardzo przydatny, jeśli chcesz podzielić się ze swoimi uczniami dużą ilością materiałów.  Możesz go skonfigurować w ten sposób, by dostęp miały do niego wyznaczone przez ciebie osoby.

    • Dziennik elektroniczny –  wiele szkół podstawowych, ale i niektóre przedszkola, korzystają z dziennika elektronicznego.  Przy jego pomocy możesz wysyłać uczniom pracę domową, wystawiać oceny, przesyłać linki do materiałów, a także kontaktować się z nauczycielami, dziećmi i rodzicami.


Skąd czerpać treści i materiały edukacyjne?


    • Epodreczniki.pl -  to darmowe narzędzie edukacyjne oferujące nauczycielom i uczniom materiały dydaktyczne oraz pozwalające tworzyć nowe treści, dzielić się nimi z uczniami, przygotowywać testy sprawdzające oraz śledzić postępy, ale przede wszystkim prowadzić indywidualną pracę z uczniem. Platforma oddaje do dyspozycji nauczycielom e-podręczniki i e-materiały, filmy edukacyjne i audiobooki oraz przykładowe programy nauczania i zajęć.
    • CKE – na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej dostępne są materiały dla uczniów i nauczycieli. Pomogą w utrwaleniu wiedzy oraz wesprą przygotowanie do najważniejszych egzaminów.
    • Portal wiedzy dla nauczycieli – znajdziesz tam bezpłatne materiały edukacyjne na każdy etap kształcenia.
    • Serwis Polskie Radio Dzieciom  -  zawiera audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci.
    • Pomysły na przeprowadzenie lekcji oraz kolorowanki znajdziesz również na naszym portalu.


Źródło: gov.pl

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!