Scenariusz - Zabawy z Kubusiem Puchatkiem

Scenariusz - Zabawy z Kubusiem Puchatkiem
Temat: Zabawy z Kubusiem Puchatkiem
Cele ogólne:
– podawanie imienia,
– rozwijanie mowy,
– kształtowanie poczucia przynależności do grupy,
– rozwijanie sprawności manualnych
Cele szczegółowe:
– podaje swoje imię,
– śpiewa piosenkę i ilustruje ją ruchem,
– wykonuje ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
– uzupełnia schemat.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: Maskotka Kubusia Puchatka, medale dla dzieci, opowiadanie
„Śniadanie Puchatka”, karty z rysunkiem misia, naklejnki (koszulka misia)
Przebieg zajęć:
1.Powitanie – zagadka dla dzieci wprowadzenie do zajęcia
– maskotka Kubusia Puchatka
Kto ja jestem? Chyba wiecie.
Najpiękniejszy miś na świecie.
Mam pękaty brzuszek,
a na nim czerwony ciuszek.
Wcinam, wcinam słodki miód.
I przyjaciół wciąż mam w bród.
2.Zabawa integracyjna „ Jak masz na imię”- dzieci witając się z misiem - maskotką podają swoje imię.
3. Zabawa ruchowa ze śpiewem. „Niedźwiadek”.
Dzieci pokazują na te części ciała , które wymienia się w piosence . Piosenkę śpiewa się dwa 2 razy : raz wolniej , raz szybciej.
Jedna łapka, druga łapka.
Ja jestem niedźwiadek.
Jedna nóżka, druga nóżka.
A to jest podbródek.
Lubię miodek, kocham miodek.
I kradnę go pszczółką.
Jedną łapką, drugą łapką.
Albo ciągnę rurką.
4. Zaproszenie do „Zaczarowanego lasu” – zabawa ruchowa dla wszystkich dzieci .
Aby wejść do „lasu” musimy:
- przejść przez wysoką trawę ( unosimy wysoko kolana )
- przeskakujemy przez kałuże,
- idziemy przez most (dudnienie obrzuch),
- wypatrujemy ptaków,
- nasłuchujemy odgłosów zwierząt,
- nasłuchujemy szumu wiatru (szy-szy-szy),
- chowamy się przed wiatrem (siadamy po turecku).
Dotarliśmy do lasu, w którym mieszka Kubuś Puchatek.
5. Ćwiczenia artykulacyjne na podstawie opowiadania „Śniadanie Puchatka” (załącznik nr1).
6. Zabawa muzyczno- ruchowa „Przebudzenie misia”
Dzieci – misie leżą na podłodze z zamkniętymi oczami. Dźwięki melodii piosenki(„Dwa malutkie misie”) są sygnałem do przebudzenia – misie wstają, przeciągają się, gimnastykują się; podskakują na obu nogach, a potem na jednej i na drugiej nodze(na zmianę).
7.„ Co brakuje misiowi” – dorysowywanie (i doklejanie) brakujących elementów misiowi.
Dzieci zajmują wygodną pozycję na dywanie, nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z postacią misia, zadaniem dzieci jest dorysowanie, dokończenie postaci misia(oczy) i doklejenie czerwonej koszulki. W tle słychać muzykę relaksacyjną. Po skończonej pracy dzieci porównują swoją postać z zawieszonym misiem na tablicy.
8.Pożegnanie z misiem, podziękowanie misiowi za wspólną zabawę, rozdanie przez misia prezentów – misiowych medali.
Załącznik 1