Segregujemy śmieci - scenariusz

Segregujemy śmieci - scenariusz
5.0
1 ocena
Oceń

SCENARIUSZ ZAJEĆ- PRZEDSZKOLE

Grupa dzieci 3i 4 letnich

Temat: SEGREGUJEMY ŚMIECI

Cele ogólne:

•    Kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu
•    Poznanie zasad dotyczących segregacji śmieci
•    Wprowadzenie pojęć segregacja i recykling

 

Cele operacyjne:

DZIECKO:
•    Potrafi skupić uwagę na słuchanym utworze
•    Chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
•    Zna kolory pojemników na odpady
•    Segreguje odpady
•    Rozumie pojęcie terminów segregacja i recykling
•    Współpracuje z innymi dziećmi podczas wykonywania plakatu

 

Formy pracy:

•    Indywidualna, zespołowa, grupowa

 

Metody pracy:

•    oglądowe, słowne, aktywizujące

 

Pomoce dydaktyczne:

tekst wiersza, woreczki gimnastyczne, kolorowe kosze np. pudełka z butów oklejone papierem kolorowym, taśma malarska, emblematy koszy na śmieci, różne odpady, karty pracy, laptop z dostępem do internetu, arkusz papieru, kredki pastelowe

 

 Przebieg:

1.    Powitanie: „Pizza z serem”. Link do rymowanki: https://www.youtube.com/watch?v=TIZVgSt43IQ


2.    „Kosz na śmieci”- wprowadzenie dzieci w temat dnia poprzez wysłuchanie wiersza D. Gellner.
Raz widziały w parku dzieci, co wyprawiał kosz na śmieci.
Pod czerwone wziął się boki i urządzał dzikie skoki.
Przez parkowe pędził dróżki, rozrzucając szkła i puszki.
I przemykał alejkami z papierami za uszami.
Tu coś zgubił, tam coś rzucił. Wreszcie w krzakach się przewrócił.
Zawołały w końcu dzieci:
- Kosz na śmieci! I tak śmieci?
Kosz zza krzaka nos wystawił, śmietnikowy strój poprawił,
Spod śmieciowej zerknął grzywki:
- Chciałem trochę mieć rozrywki! Od lat w jednym miejscu stałem…
Nikt z nas nie jest ideałem!

Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu:

  • Co zobaczyły dzieci w parku?
  • Co robił tytułowy kosz na śmieci?
  • Czy dzieciom podobało się zachowanie kosza?
  • Dlaczego kosz rozrabiał w parku?
  • Czy wolno śmiecić w parku, w lesie, w drodze z przedszkola do domu?
  • Gdzie należy wyrzucać odpady?

3.    „Wrzuć śmieć do odpowiedniego kosza”- zabawa ruchowa. Każde dziecko dostaje trzy woreczki gimnastyczne w trzech kolorach. Stają (jedno za drugim) na linii wyznaczonej taśmą i wrzucają kolorowe woreczki gimnastyczne do odpowiednich koszy tj. żółty woreczek do żółtego kosza, czerwony do czerwonego, zielony do zielonego.


4.    „Recykling” wspólne obejrzenie bajki edukacyjnej, która wprowadza dzieci w temat segregacji. Link do bajki: https://www.youtube.com/watch?v=ONecKGJBa_M


5.    „Segregujemy śmieci”- zabawa dydaktyczna. Praktyczne segregowanie odpadów. Chętne dzieci trzymają emblematy koszy na śmieci a dookoła nauczyciel rozsypuje różne odpady: puszki, butelki, kartony, gazety, butelki, baterie, skorupki jajek, obierki z warzyw itp. zadaniem dzieci jest wybranie jednego z nich i dopasowanie do koloru kosza. Nauczyciel zwraca uwagę na potrzebę odkręcania butelek i ich zgniatania w celu oszczędzania miejsca, uwrażliwia na niebezpieczeństwo wyrzucania baterii i leków do kosza, a także na możliwość oddania nieużywanych zabawek i odzieży innym osobom, którym mogą one się jeszcze przydać.


6.    „Wysypały się śmieci” zabawa ruchowa. Dzieci idą w kole podnosząc wysoko kolana. Nauczyciel mówi im, że są w parku. Na hasło oznaczające odpady (pusta butelka, słoik, gazeta, itp.) dziecko robi skłon aby go podnieść. Aby podnieść stopień trudności można użyć liczebników. Czyli dwie butelki- dwa skłony, 3 butelki- 3 skłony itd. Na hasło oznaczające naturę (ptaszek, drzewo, słońce itp.) dzieci stają nieruchomo i robią            z rączek lornetkę. Na hasło KOSZ skaczą w miejscu obunóż.


7.    Karta pracy: https://www.facebook.com/tworczosowki/posts/karty-pracy-dla-przedszkolak%C3%B3w-segregacja-%C5%9Bmieci-dbajmyoprzyrodehttpsdrivegoogle/108638520819885/

Twoje uwagi i pomysły

Tagi