Święto pluszowego misia - scenariusz dla 6-latków

Witajcie małe przyjaciele pluszowych misiów! Dziś to wasz dzień, a wasze ukochane misie są gwiazdami tego wyjątkowego przyjęcia. Przygotujcie się na zabawę, śmiech i mnóstwo uroczych chwil podczas Dnia Pluszowego Misia!
Cele ogólne:
• przybliżenie historii powstania pluszowego misia;
• rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
• kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
• wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
• zachęcanie do wspólnego śpiewania piosenek oraz kształtowania
płynności ruchów przy muzyce;
• Stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi mowy, wyobraźni, sprawności motorycznej i wrażliwości słuchowej;
• aktywizowanie oraz integracja rodziców i dzieci podczas wspólnej pracy;
• rozwijanie sprawności manualnej;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• utrwala kolejne etapy mycia rąk,
• rozwija sprawność fizyczną,
• doskonali ekspresję ruchową, manualną i muzyczną,
• ćwiczy spostrzegawczość,
• nazywa podstawowe część ciała (oczy, uszy, ręce),
• próbuje wyrażać słowami uczucia,
• próbuje opowiadać o swojej zabawce,
• poprzez maskotkę misia poznaje bliżej samego siebie,
• ćwiczy narządy mowy,
• naśladuje ruchy inscenizujące treść opowiadania,
• odtwarza ruch zgodnie z treścią piosenki,
• zna zarys historii powstania pluszowego misia (w sposób przystępny dla wieku dzieci),
• rozwija wrażliwość estetyczną,
• potrafi wykonać z masy solnej formę przestrzenną- misia
Metody:
- czynne: ćwiczeń,
- słowne: rozmowy, opowiadania,
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
Środki dydaktyczne:
Pluszowe misie przyniesione przez dzieci, emblematy misia-opaski, płyta CD z piosenkami o misiach „Jadą, jadą Misie”. „Miś idzie do przedszkola” itd, misie przyniesione przez dzieci, masa solna, kolorowanki z misiem ( dla każdego dziecka) ,
Formy:
- indywidualna, zbiorowa,
I.
1. Wiersz o misiu
Kto jest przyjacielem dzieci-
Mały miś
Kto tajemnic zna tak wiele-
Mały miś
Miś choć mały, choć nieśmiały wielkie serce ma
Pocieszyciel doskonały – każdy swego misia ma
2. Przedstaw swojego misia.
Dzieci prezentują kolegom swojego ulubionego misia przyniesionego do przedszkola i opowiadają o nim (pytania pomocnicze nauczycielki).
3. Gimnastyka z misiem
Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach;
Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
„Miś na koniku” – czworakowanie w różnych kierunkach;
Ćwiczenia oddechowe – pompujemy baloniki dla misia
II. Przebieg zajęć
1. Powitanie
Witam wszystkich przedszkolaków
Witam wszystkie dziewczynki
Witam wszystkich chłopców
Witam wszystkich, którzy maja ze sobą misie
„Misie pięknie się kłaniają,
Wszystkich witają i do zabawy zapraszają”.
2. Nawiązanie do „Święta pluszowego misia”-
Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.