„W bocianim gnieździe” - scenariusz zajęć dla dzieci 2 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI ZINTEGROWANEJ
Temat: „W bocianim gnieździe”- historyjka obrazkowa; zapoznanie z wyglądem bociana.
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
- wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- próbuje odpowiadać na pytania dotyczące historyjki obrazkowej,
- wzbogaca słownik o nowe wyrazy: dziób, skrzydła, gniazdo,
- zna charakterystyczne cechy budowy ptaków,
- wie, jak wygląda bocian- ma długie czerwone nogi i dziób, biało-czarne skrzydła,
- bierze udział w zabawie ruchowej;
Metody pracy:
- słowna,
- oglądowa.
Formy pracy:
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: ilustracje zwierząt: pies, koń, bocian, historyjka obrazkowa-W bocianim gnieździe, obręcze dla każdego dziecka, gałązki, mech, piórka, maskotka bociana.
Treści programowe: „Nasze przedszkole”. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci. - Małgorzata Kwaśniewska, Wiesława Żaba-Żabińska, MAC Edukacja, Kielce 2014.
Przebieg zajęcia
I Część wstępna
1. „Wszyscy są” - powitanie piosenką.
2. „Słonko marcowe”- ilustrowanie ruchem treści wiersza.
II Część główna
3. „Jak wyglądają ptaki” - wypowiedzi dzieci.
Nauczycielka umieszcza na tablicy sylwety zwierząt. Wskazując kolejno ilustracje pyta, czy to zwierzę jest ptakiem? Następnie pyta czy wiedzą, co to za ptak? Razem z nauczycielką wymieniają cechy charakterystyczne budowy ptaków: dziób, skrzydła, nogi zakończone pazurami, ciało pokryte piórami.
4. „Bocian”- omówienie wyglądu bociana.
Nauczycielka pokazuje bociana-maskotkę i zadaje pytania dotyczące jego wyglądu.
- Jakiego koloru jest dziób bociana?
- Jakiego koloru bocian ma nogi?
- Jakiego koloru są pióra bociana?
5. „W bocianim gnieździe”- słuchanie historyjki obrazkowej.
Nauczycielka czyta historyjkę obrazkową umieszczając na tablicy ilustracje. Po wysłuchaniu historyjki, dzieci próbują powiedzieć co było najpierw, potem i na końcu.
6. „Bociany do gniazda” - zabawa orientacyjno-porządkowa z elementem równowagi.
Dzieci-bociany biegają po sali machając rękoma-skrzydłami. Na hasło bociany do gniazd - dzieci wchodzą do obręczy, stają raz na jednej, raz na drugiej nodze.
7. „Bocianie gniazdo”- wspólne zrobienie gniazda dla bocianów.
III Zakończenie
8. Położenie gniazdka i bocianów w kąciku przyrody.
9. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
Opracowanie: mgr Joanna Gasek