Dzień Jeża w przedszkolu: scenariusz imprezy dla dzieci 5 i 6-letnich

Cele ogólne:
- kształtowanie postawy proekologicznej,
- przybliżenie dzieciom pożytecznej roli jeży w ekosystemie,
- uczestniczenie w zabawach ruchowych,
- integracja grupy,
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
- wie, dlaczego należy chronić jeże,
- wymienia podstawowe zagrożenia dla tego gatunku wynikające z działalności człowieka,
- wymienia korzyści, jakie płyną dla środowiska z obecności jeży,
- rozwija inwencję plastyczno-muzyczną,
- uczestniczy w zabawach, odreagowuje napięcie emocjonalne
Metody: pedagogika zabawy, rozmowa kierowana, metoda praktycznego działania
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: sylwety jeży, papierowa opaska na głowę dla każdego dziecka, duża maskotka jeża lub postać jeża wykonana wspólnie z dziećmi na kilka dni przed uroczystością, materiały z pakietu edukacyjnego Dzień Jeża dostępne pod adresem: www.ekokalendarz.pl, ilustracje przedstawiające jeże, maski lub emblematy: wróbla, jeża, szczygła, sroki, drewniane lub papierowe widły, masa solna, patyczki lub wykałaczki, papierowe talerzyki, szablon formy przestrzennej jeża, jajka styropianowe, patyczki higieniczne, nagrania piosenek: „Idzie jeż”, „Jeż”’ „Kolczasty jeż”, „Nasz przyjaciel jeż”
Przebieg zajęć:
Zabawa powitalna „Witam was...”
Dzieci stoją w dwóch kołach, twarzami do siebie i śpiewają: Wszyscy są, witam Was (ukłon), zaczynamy już czas, jestem ja (wskazanie na siebie), jesteś ty (wskazanie na partnera stojącego naprzeciw) raz, dwa, trzy (klaśnięcie w dłonie partnera, krok dostawny, klaśnięcie w dłonie osoby stojącej naprzeciwko). Powitanie z nowym partnerem.
Krótkie wprowadzenie dzieci do tematu.
W dniu 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża. Dziś w naszym przedszkolu będziemy bawić się i tańczyć wspólnie z jeżykami. Życzę Wam miłej zabawy!
Wykonanie emblematu jeża do opaski na głowę.
Nauczyciel rozdaje dzieciom sylwety jeża i prosi dzieci o pokolorowanie ich. Następnie mocuje je do opasek na głowę.
Zabawa przy piosence „Idzie, idzie jeż”.
Dzieci stają jedno za drugim i śpiewają piosenkę chodząc po sali. Przy słowach: „nóżkami tup, tup” - tupią nogami, „i pod listek siup” - wykonują podskok.
Idzie, idzie jeż,
ten kłujący zwierz,
nóżkami tup, tup
i pod lisek siup.
Jeżu, jeżu nasz,
skąd igiełki masz?/2x/
Przedstawienie bohatera dnia - Jeża Tuptusia (ustawienie jeża w sali, na honorowym miejscu).
Rozmowa przeprowadzona z dziećmi na temat jeży (z wykorzystaniem ilustracji):
Gdzie mieszkają jeże? / budują gniazda z suchych liści lub trawy w zaroślach, stertach gałęzi i liści, żywopłotach czy w kompoście/
Co jedzą jeże? /owady i drobne zwierzęta: żaby, ślimaki, myszy, jaszczurki, dżdżownice, jaja ptaków, małe węże, rzadko owoce/
Co piją jeże? /wodę/
Czy jeże mogą pić krowie mleko? /nie, dostają po nim biegunki/
Co robią jeże w dzień? /śpią/
Czy jeże zasypiają na zimę? /tak, przechodzą w stan hibernacji, gdy temp. na zewnątrz spada/
Czy jeże to gatunek chroniony w Polsce? /tak/
Dlaczego jeże to pożyteczny gatunek? /zjadają szkodniki: ślimaki, larwy owadów i owady/
Jak w upalne dni można pomóc jeżom? /wystawiając miseczkę z wodą/
Jakie niebezpieczeństwa grożą jeżom? /potrącenie przez samochód, okaleczenie przez kosiarkę, podpalenie np. sterty liści, w której mieszka jeż, zagryzienie przez psa, ukąszenia kleszczy,/