Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny?

Wielkanoc: co oznacza dla dzieci, chrześcijan, rodziny?
Drukuj Skomentuj

Wielkanoc dla dzieci nie musi być nudna dla Twojego dziecka. Wiele zależy od ciebie. Wystarczy, że opowiesz swojemu maluchowi trochę więcej o tym ważnym dla chrześcijan święcie.

Wielkanoc

 

Wielkanoc w tradycji chrześcijańskiej to najważniejsze święto religijne. Obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Jest świętem ruchomym. Wielkanoc najwcześniej przypadało 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

 

 


Dlaczego Wielkanoc to święto ruchome?

 

Ruchomość daty Wielkanocy ma związek z ruchomością żydowskiego święta Paschy. Zdaniem apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Przypada ono z kolei na ostatnią dobę przed pełnią Księżyca, która następuje po wiosennej równonocy. Święty Jan mówił z kolei, że ukrzyżowanie Chrystusa nastąpiło w dniu święta Paschy. Na soborze nicejskim, w 326 roku stwierdzono, że Wielkanoc świętowana powinna być w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca następującej po 20 marca. Stąd możliwe aż takie rozpiętości w dacie święta.

 

 

Sprawdź również: Najciekawsze zabawy na Wielkanoc!

 

 


Wyjaśnij dziecku, czym jest Wielkanoc

 

Nie trzeba czekać, aż dziecko będzie większe, żeby wyjaśnić mu sens Wielkanocy. Już całkiem małemu brzdącowi można powiedzieć, że świętujecie nadejście radości. W prosty sposób wytłumacz dziecku, że Wielkanoc jest pamiątką zwycięstwa życia nad śmiercią. Przedszkolakowi można już opowiedzieć historię zmartwychwstania Chrystusa.

 

Nie zapominaj, że Wielkanoc dla dzieci to czas dużej radości i zabawy: prezentów od Zajączka, Śmigusa Dyngusa, czekoladowych jajek. Nie warto im tego żałować!

 

 


Jak opowiedzieć dziecku o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa? 

 

Ksiądz prof. Stanisław Dziekoński, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, tłumaczy rodzicom, jak wyjaśnić małemu dziecku znaczenia męki i śmierci Chrystusa.

 

  • Dlaczego ludzie zabili Pana Jezusa? - Nie wszyscy ludzie chcą postępować dobrze, dlatego, bo jest to czasami bardzo trudne. Niektórzy pragną urządzać świat po swojemu, nie licząc się z innymi, nawet z Panem Bogiem. Właśnie tacy ludzie, myślący tylko o sobie, zabili Pana Jezusa. Zabili, bo nie chcieli go słuchać.
  • Dlaczego przybili go do krzyża? - Śmierć na krzyżu była najokrutniejsza, najbardziej bolesna. Pan Jezus zgodził się przyjąć taką śmierć, ponieważ bardzo kocha każdego z nas. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu jest dowodem niezwykłej miłości Boga do człowieka.
  • Co to znaczy, że Pan Jezus zmartwychwstał? - Zmartwychwstać, to ponownie powstać do życia. Pan Jezus, który został ukrzyżowany i złożony w grobie, pokonał śmierć. Odsunął kamień i wyszedł z grobu.
  • Gdzie teraz jest Pan Jezus? - Pan Jezus jest w niebie, ale też jest wśród nas: jest obecny w modlitwie, drugim człowieku, w swoim słowie (Piśmie Świętym), w sakramentach świętych. Widzi każdy nasz dobry czyn i cieszy się z tego. Czyniąc dobrze, pokazujemy mu, że go kochamy.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!