Scenariusz DNIA KUBUSIA PUCHATKA

Cel ogólny:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, bliższe poznanie historii Kubusia Puchatka
Cele szczegółowe:
- wie kim był Kubuś Puchatek i zna jego przyjaciół
- bierze aktywny udział w zabawie
- wie, gdzie może spotkać przyjaciół ze Stumilowego Lasu
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela
- próbuje odgadywać zagadki słowne
Przebieg:
1. „Kubuś Puchatek” - przypomnienie jakie święto obchodzimy, przedstawienie Misia o Małym Rozumku i przywitanie się z wszystkimi misiami przyniesionymi przez dzieci.
2. „Zaproszenie do Stumilowego Lasu” - zabawa ruchowa dla wszystkich dzieci.
Aby wejść do „lasu” musimy:
- przejść przez wysoką trawę ( unosimy wysoko kolana )
- przeskakujemy przez kałuże,
- rozgarniamy liście nogami (szu-szu-szu)
- idziemy przez most (dudnienie o brzuch)
- nasłuchujemy odgłosów zwierząt
- nasłuchujemy szumu wiatru (szy-szy-szy)
- chowamy się przed wiatrem (siadamy na krzesłach).
3. „Już pora wstać” - wszystkie dzieci tańczą wraz ze swoimi misiami do piosenki.
4. „Przyjaciele Kubusia” - dzieci wyciągają z worka różne rekwizyty i próbują odgadnąć z jaką postacią się on kojarzy:
- ogon (Osiołek),
- kapusta (Królik),
- miód (Puchatek),
- książka (Sowa),
- różowa koszulka w paski (Prosiaczek)
- pantofle małego chłopca (Krzyś)
- kartka ruda w czarne pasy (Tygrys)
5. „Urodziny Kłapouchego”.
„Tort” - czytanie krótkiego fragmentu książki; następnie „upieczenie” tortu dla Kłapouchego - piosenka z pokazywaniem.
„Prezenty - balonik” - czytanie fragmentu książki; następnie zabawa z czerwonym balonikiem.
Dzieci dzielimy na dwie grupy, a następnie ustawiamy je w dwóch rzędach, jedno za drugim, pierwsze dziecko trzyma w dłoniach balonik, który na dany sygnał podaje pomiędzy nogami następnej stojącej osobie, balon wędruje między nogami do ostatniego dziecka w szeregu, które otrzymując balon musi jak najszybciej pobiec do przodu i podaje go dalej między nogami. Zabawa trwa do momentu, gdy na przód szeregu powróci pierwszy zawodnik. Wygrywa ta grupa, która zrobi to pierwsza.
6. „Puchatkowe puzzle” - trzy koperty z pociętymi obrazkami, dzieci z każdej grupy po 4 osoby próbują ułożyć postaci i sceny z „Kubusia Puchatka”.
7. „Zgadywanki” - nauczycielka czyta zagadki dotyczące książki o „Kubusiu Puchatku”; zadaniem dzieci jest podać prawidłową odpowiedź.
Z powodu swojego niewielkiego wzrostu jest bardzo strachliwy. Jest jednym z najmniejszych mieszkańców Stumilowego Lasu. (Prosiaczek)
Kłapouchy ciągle go gubi. (ogon)
Jak miał na imię chłopiec - przyjaciel Kubusia? (Krzyś)
Ulubione jedzenie Misia o Małym Rozumku. (miód)
Gdzie mieszkał Kubuś i jego przyjaciele? (Stumilowy Las)
Ulubione zajęcie Tygryska. (brykanie)
Jakiego koloru bluzkę nosi Kubuś? (czerwonego)
Najmądrzejszy ptak, jeden z przyjaciół Kubusia Puchatka. (sowa)
Jest bardzo pracowity. Całe dnie spędza w swoim przydomowym ogródku pilnując swoich marchewek. Bardzo nie lubi gdy tygrysek bryka po jego grządkach. (Królik)
8. „Ćwiczymy z Tygryskiem”:
„Ach gimnastyka”, „Hop siup, dana, dana”, „Zima, zima, zima” - wspólne pokazywanie i taniec do piosenek.
9. „Nie przestrasz Prosiaczka” - zabawa na wyciszenie, podawanie dzwoneczka w taki sposób, aby nie zadzwonił.
10. „Tatusiowe mruczanki” - relaksacja, przytulanie pluszowych Kubusiów i kołysanie się w rytm mruczanki.
Autor: Aleksandra Socała